7 grudnia 2015 r. Kurort Lądek-Zdrój gościł artystów Narodowego Teatru Macedonii w Skopje. Od soboty członkowie ekipy przebywają w Legnicy, dokąd przyjechali na zaproszenie Teatru Modrzejewskiej, gdzie wspólnie ze stroną polską przygotowują spektakl “Przerwana odyseja”. Ma to być opowieść o macedońskich dzieciach, które pod koniec lat 40-tych XX wieku znalazły w Polsce schronienie przed wojną domową na Bałkanach.

   Do Polski trafiło wtedy nieco ponad 3 tysiące maluchów - zarówno Greków jak i Macedończyków - wszyscy w wieku od 3 do 8 lat. Ulokowano je na opuszczonych przez Niemców tzw. Ziemiach Odzyskanych, m. in. w Szczawnie-Zdroju czy Dusznikach-Zdroju. Jednym z takich miejsc, gdzie dla małych uchodźców zorganizowano szkoły i ośrodki wychowawcze - był także Kurort Lądek-Zdrój, w którym w latach 1948-1950 przebywało ponad 1000 dzieci. Pobyt ten zapamiętali jako bardzo dobry.

   Z tego też względu, macedońscy artyści przebywający obecnie z wizytą w Polsce, nie omieszkali zaitać w sentymentalną podróż do Lądka-Zdroju. W poniedziałkowe popołudnie, w asyście Dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy - Jacka Głomba oraz kierownika oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu - Krystyny Drożdż, odbyli z Zastępcą Burmistrza Lądka-Zdroju krótki spacer po kurorcie, odszukując obiekty w których ponad 65 lat temu przebywali mali Macedończycy i Grecy. Słowa podziękowania w tym miejscu należą się zarządzającym Uzdrowiskiem Lądek-Długopole S.A, którzy od początku koordynowali cały pobyt artystów, udostępniając podwoje Uzdrowiska oraz przygotowując gościom znakomity poczęstunek przed ich drogą powrotną do Legnicy.

7-12-2015_macedonczycy_mini.jpeg

   Warto wiedzieć, że to nie koniec prowadzonych w tym przedmiocie polsko-macedońsko-greckich działań - podczas przyszłorocznej odsłony spektaklu “Przerwana odyseja” w legnickim Teatrze Modrzejewskiej, echo tego wydarzenia ma dużą szansę odcisnąć pozytywne piętno także na lądeckim Kurorcie. Ale o tym już kiedy indziej...

Grzegorz Szczygieł
Zastępca Burmistrza Lądka-Zdroju
Przewodnik Sudecki