Centrum Kultury i Rekreacji w dniu 20 marca br. po raz drugi zaprosiło do Lądka-Zdroju przewodników turystycznych. Celem spotkań jest przekazywanie przewodnikom wiedzy na temat oferty uzdrowiskowej i turystycznej jednego z najstarszych kurortów polskich. W tym roku skupiliśmy się na części zdrojowej, wodach leczniczych, zakładach „Wojciech” i „Jerzy”, kaplicy św. Jerzego. Miejscem zbiórki była kawiarnia Albrechtshalle, gdzie przybyli zarejestrowali się (57 podpisów na liście) i skąd rozpoczęto zwiedzanie. Dzięki współpracy organizatorów z Klubem Przewodników Turystycznych przy Oddziale Bialskim PTTK, zadania niezwykle trudnego – oprowadzanie koleżanek i kolegów – podjął się pan Emil Rakoczy. Doceniając rolę przewodników w upowszechnianie wiedzy o regionie, również Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. włączyło się z prezentacją swojego sztandarowego obiektu, jakim jest ZP„Wojciech”. Pani Kamila Sinica, pracownica Punktu Informacji w „Wojciechu” przedstawiła ofertę zabiegów i pobytów w uzdrowisku, oprowadziła po wnętrzach, pokazując również wyremontowaną niedawno część hotelową. Potem spacer – źródło Chrobrego, ulicami Wolności i Zwycięstwa do parku Tysiąclecia, Zdrojowego Jana Pawła II do Nowego i Starego Jerzego aż po kaplicę św. Jerzego.
 O godz. 14-tej rozpoczęła się część prezentacyjno-wykładowa. Burmistrz Kazimierz Szkudlarek w krótkim wystapieniu zaznajomił przybyłych z zadaniami inwestycyjnymi, jakie prowadzono w Lądku-Zdroju w roku 2009 i z zadaniami, które zaplanowane są do realizacji w roku 2010. Ponieważ rok 2010 został ogłoszony przez władze Dolnego Śląska Rokiem Marianny Orańskiej, organizatorzy zaprosili do wygłoszenia tematycznej prelekcji prof Krzysztofa Mazurskiego, największego znawcę życia i działalności królewny Marianny Orańskiej, autora książki popularyzującej wiedzę o tej niezywykłej kobiecie. Jak zaznaczył prof Mazurski – prezentacja miała w Lądku swoją inaugurację, bowiem w ostatnim czasie została wzbogacona o nowe materiały. Na zakończenie tej części programu, Małgorzata Bednarek dyrektor CKiR przedstawiła nową ofertę turystyczną Lądka-Zdroju, trasy kuracyjne. Na zboczach Trojaka wytyczono 13 tras kuracyjnych nazwanych imionami postaci historycznych, które na przestrzeni wieków odwiedzały Lądek-Zdrój. Projekt ten, to powrót do dawnych tradycji uzdrowiskowych, bowiem w roku 1886 ówczesny lekarz kąpieliska Dr Karol Wehse wydał „Kartę Terenu” uzdrowiska Lądek, mającą służyć jako przewodnik dla chorych przy stosowaniu kuracji terenowej wg profesora Oertel`a. Przewodnicy otrzymali promocyjne materiały lądeckie a osoby zainteresowane mogły nabyć książki prof Mazurskiego (nie tylko o królewnie Mariannie) wraz z autografem. Po wspólnym obiedzie w kawiarni Zdrojowej, dla chętnych osób była możliwość skorzystania z kapieli w basenie w „Wojciechu”.
 Liczymy, że dzięki takim spotkaniom wiedza o aktualnych lądeckich ofertach uzdrowiskowych i turystycznych pozwoli przewodnikom na szersze informowanie uczestników oprowadzanych wycieczek a wyniesione (mamy nadzieję) miłe wrażenia z Lądka-Zdroju zabarwią te informacje ciepłem i zachęcą, jak najwięcej turystów do odwiedzin naszego kurortu. 

Małgorzat Bednarek
dyrektor CKiR w Lądku-Zdroju
CIMG7678.jpeg
CIMG7673a.jpeg
CIMG7671.jpeg
CIMG7683a.jpeg
CIMG7685.jpeg