W lutym br. Kazimierz Szkudlarek Burmistrz Lądka-Zdroju podpisał umowę z wrocławskim ZOO w ramach akcji "Gmino, przytul żyrafę". Nasza Gmina przytuliła hipopotamkę karłowatą o wdzięcznym imieniu Elpunia, która kilka lat temu przyjechała do Wrocławia z Krakowa.
Hipopotam karłowaty objęty jest Europejskim Programem Ochrony Gatunków. Na wolności ci mieszkańcy równikowej Afryki zagrożeni są wyginięciem. Głównym powodem ich kłopotów jest wycinanie tamtejszych lasów. Szacuje się, że na wolności żyje zaledwie 3 tys. hipopotamów karłowatych. Są roślinożercami.
     Na ogrodzeniu wybiegu Elpuni znajduje się tablica mówiąca o lądeckim patronacie i wszyscy zwiedzający zauważają: "O, Elpunia lubi Lądek-Zdrój" (na zdjęciu).
     Kilka dni temu Elpunia została matką - urodził się długo oczekiwany samczyk hipopotama karłowatego. Na razie to pięciokilogramowy maluszek, ale kiedy dorośnie może ważyć nawet 270 kilogramów. Maluszek jest zdrowy i przebywa pod troskliwą opieką mamy. Tata to 19-letni Carlos. Mały hipcio jest ich drugim dzieckiem. Rok temu urodziła się dziewczynka. Samczyki hipopotamów karłowatych rodzą się wyjątkowo rzadko - częściej na świat przychodzą dziewczynki. Dlatego w kolejce po wrocławskiego maluszka jest już kilkanaście ogrodów zoologicznych.

Małgorzata Bednarek
Elpunia.jpeg