17 listopada br. odbędzie się uroczysty przedpremierowy pokaz dokumentalnego filmu fabularyzowanego o życiu i działalności na terenie Kotliny Kłodzkiej, niderlandzkiej księżniczki Marianny Orańskiej. Film, nagrany z okazji obchodzonego roku Marianny Orańskiej jest koprodukcją TVP Wrocław oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
 Uroczysty pokaz rozpocznie się wernisażem wystawy fotografii Tomasza Wolaka; „Marianna Orańska w monochromie”, przedstawiający ujęcia powstałe podczas realizacji filmu. Wernisaż będzie miał miejsce w Pijalni Wód Mineralnych „Zdroju Wojciech”. Następnie w Sali Kinoteatru, odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu.
 Miejsca, gdzie kręcone były zdjęcia  są historycznie związane z osobą księżniczki. Film ma charakter dokumentalny z niemymi inscenizacjami opowiadanymi przez lektora. Kameralna muzyka, statyści  w barwnych strojach z epoki oraz  malownicze  otoczenie, z pewnością zachęcą do jego obejrzenia.
 Dokument emitowany będzie w TVP2, TVP Wrocław oraz dostępny na  płytach DVD jako materiał promocyjny dla gmin i powiatów, które finansowo wsparły produkcje.
Anna Zalewska
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Wśród samorządów wspierających produkcję jest też Gmina Lądek-Zdrój, która poprzez Centrum Kultury i Rekreacji współfinansowała projekt. Po uzgodnieniach ze szkołami CKiR zaplanuje projekcje dla uczniów lądeckich szkół.
M. Bednarek
DSC_3553.jpeg
DSCF1050.jpeg
marianna.jpeg