Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia płk lek. Piotr Dzięgielewski odwiedzili w czwartek, 31 marca br. żołnierzy przebywających w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym 23. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Lądku Zdroju. Szacownych gości powitał dyrektor szpitala Zdzisław Puzio. Podczas wizyty obecny był również gospodarz gminy, burmistrz Kazimierz Szkudlarek.

Uruchomienie Domu Weterana zależy od uchwalenia ustawy o weteranach misji pokojowych i stabilizacyjnych, dzięki której placówka powołana zostanie do życia. To ustawa długo oczekiwana przez środowisko, zwłaszcza poszkodowanych weteranów - mówił Bogdan Klich. Ustawa ma obejmować nie tylko żołnierzy, ale również przedstawicieli innych służb mundurowych, którzy uczestniczyli w misjach.
 
Do czasu ustanowienia prawnych uregulowań uruchomione zostały dla żołnierzy 21-dniowe turnusy rehabilitacji ogólnoustrojowej. Pierwszy z nich, zorganizowany został w styczniu bieżącego roku. Uczestniczyło w nim dziewiętnastu żołnierzy, którzy brali udział w misjach poza granicami państwa. W ramach kolejnej edycji w lutym br. z turnusu skorzystało dziesięciu podopiecznych. W środę, 30 marca br., rozpoczęła się trzecia edycja turnusu rehabilitacji ogólnoustrojowej z udziałem jedenastu żołnierzy.
 
Minister MON porozmawiał z przebywającymi na turnusie żołnierzami, obejrzał specjalistyczne wyposażenie szpitala i nowo wyremontowany basen. Zapewnił, że: „to kolejny krok w procesie profesjonalizacji polskiej armii. Dom Weterana w Lądku-Zdroju będzie pierwszą tego typu placówką w Polsce. Chodzi o zapewnienie żołnierzom długoterminowej fachowej opieki”.
 
W przyszłości w Domu Weterana żołnierze będą przebywać co najmniej sześć miesięcy. Pacjenci będą mieli zapewnione leczenie, badania diagnostyczne oraz rehabilitację i terapię psychologiczną. Weterani i ich rodziny mają być również przygotowywani do samodzielnej opieki i pielęgnacji w domu.

Do czasu uchwalenia ustawy w 23. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Lądku Zdroju żołnierze mogą przechodzić rehabilitację w trakcie 21 dniowych turnusów. W przyszłości w Domu Weterana żołnierze będą przebywać co najmniej sześć miesięcy. Pacjenci będą mieli zapewnione leczenie, badania diagnostyczne oraz rehabilitację i terapię psychologiczną. Weterani i ich rodziny mają być również przygotowywani do samodzielnej opieki i pielęgnacji w domu.

Wizyta ministra była dużym wydarzeniem w życiu Lądka-Zdroju, zarówno dla pracowników 23 WSzUR, jak i dla mieszkańców i kuracjuszy. Szczególnie miłym momentem podczas spaceru w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II było wręczenie ministrowi róży przez Anastazję Toch.

W tym samym dniu w siedzibie starostwa powiatowego w Kłodzku odbyło się spotkanie ministra  Bogdana Klicha z przedstawicielami lokalnych władz, podczas którego podpisane zostało porozumienie o przekazaniu 24. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Kudowie-Zdroju samorządowi powiatowemu. Jest to pierwszy wojskowy szpital uzdrowiskowy przekazany samorządom.

M. Bednarek
na podst. Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia

 

wizyta ministra 1     wizyta ministra 2     wizyta ministra 3

wizyta ministra 4     wizyta ministra 5     wizyta ministra 6

wizyta ministra 7     wizyta ministra 8     wizyta ministra 9

wizyta ministra 10     wizyta ministra 11     wizyta ministra 12

wizyta ministra 13     wizyta ministra 14     wizyta ministra 15