Lądek-Zdrój na XIV-tych Spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej

    Impreza organizowana jest co roku w innej gminie Powiatu Kłodzkiego razem z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W tym roku gospodarzem była wieś Wojbórz w Gminie Wiejskiej Kłodzko. Spotkania odbywały się na terenie szkoły podstawowej oraz w olbrzymim namiocie. Przybyło wielu zacnych gości, na czele z parlamentarzystami Moniką Wielichowską i Jakubem Szulcem, senatorem Stanisławem Jurcewiczem oraz Wicewojewodą Aldoną Antoniszyn-Klik i starostą kłodzkim Maciejem Awiżeniem oraz biskupem Adamem Bałabuchem. Obecny był burmistrz Kazimierz Szkudlarek, który wspólnie z Januszem Sosną, przewodniczącym Rady Miejskiej szczególnie gorąco oklaskiwał występ zespołu "Skrzynczanki". W konkursie stołów wielkanocnych - wystawiono ich ok. 85 - z naszej gminy uczestniczyli:
- Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebieszowic, które zostało wyróżnione nagrodą pani poseł Moniki Wielichowskiej. Panie krzątały się przy swoim stole w specjalnie uszytych, jednakowych fartuszkach.
- KGW Skrzynka jako Zespół Pieśni Ludowej Skrzynczanki, które reprezentowały gminę podczas występów na scenie. Zespół wspierali, zarówno pan sołtys Józef Kuliński jak i wieloletni opiekun, pan Jan Miszczyński. Z jego inicjatywy przygotowania do wielkanocnego stołu rejestrowała ekipa TV Wrocław, która nakręciła materiał w Skrzynce, jak i w Wojborzu.
- Rada Sołecka ze Stójkowa w postaci pana Sołtysa Stanisława Zujewa wraz z Małżonką.
Wszyscy wystawcy otrzymali dyplomy pamiątkowe i upominki, część uhonorowano nagrodami specjalnymi (jak Trzebieszowice).
    Bardzo duże emocje wzbudzał konkurs palm wielkanocnych. Skrzynczanki "odzyskały palmę pierwszeństwa" w tym konkursie i zajęły ponownie I miejsce. Nad najładniejszą palmą wielkanocną na Ziemi Kłodzkiej, która pokonała szesnaście innych, pracowano ponad tydzień w świetlicy, wykorzystano do pracy tylko naturalne składniki a teraz zostanie wystawiona w kościele w Skrzynce. W konkursie na najładniejszą pisankę wzięła udział pani Teresa Adamczyk. Jej misterne  ażurowe pisanki, wykonywane metodą "wycinania" wzoru zyskały uznanie komisji i otrzymała wyróżnienie. Podczas gdy pani Teresa uczestniczyła w konkursie, jej wyroby prezentował mąż, pan Jerzy Adamczyk. Obok na stoisku wystawiała swoje prace artystyczne pani Anna Duch, której dzielnie towarzyszył syn Miłosz. Po raz pierwszy pokazała swoje pisanki oraz serwetki, również w kształcie koszyczków - namówiła ją pani Beata Solorz z KGW - pani Krystyna Rdet z Trzebieszowic.
    W tym roku przygotowano kilka propozycji dla dzieci i młodzieży. Były to warsztaty z wykonywania stroików i konkurs, konkurs na plakat o tematyce wielkanocnej i po raz pierwszy Ludowe Dyktando dla uczniów szkół podstawowych z klas V i VI. Z Gminy Lądek-Zdrój uczestniczyli:
- Grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w LZ z paniami dyrektorami: Danutą Martyniszyn-Gołojuch i Beatą Tarasińską. Uczennica Paulina Mykietyszyn otrzymała wyróżnienie za plakat a zespół wyróżnienie za stroik świąteczny.
- Grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Trzebieszowicach pod opieką pani dyrektor Joanny Rygielskiej.
- Grupa gimnazjalistów pod pieczą pani Agaty Busz. Szczególne zainteresowanie publiczności na stoisku lądeckiego gimnazjum wzbudzały ozdobne zajączki wykonane z... szyszek!
- Grupa dziewcząt reprezentujących Bibliotekę w Trzebieszowicach w składzie: Magda Palus jako kapitana drużyny, Dominika Nosek, Sandra Pająkiewicz i Emilia Kwaszyńska, które za wykonany konkursowy stroik otrzymały wyróżnienie. O prowadzonych w bibliotece przez dziewczęta warsztatach dla dzieci piszemy też w tym numerze Debat.
    Podsumowując - Gmina Lądek-Zdrój była bardzo zauważalna na tegorocznych spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, świadczą o tym zdobyta nagroda za palmę i wyróżnienia - za stół dla KGW Tzrebieszowice - oraz w konkursach dziecięcych. Wszystkim osobom, które uczestniczyły w przygotowaniach i w samej imprezie należą się gorące podziękowania i gratulacje. Naprawdę warto pielęgnować tradycje a zwłaszcza przekazywać je najmłodszym.

Małgorzata Bednarek

 

26.jpeg    2.jpeg    3.jpeg    4.jpeg

5.jpeg    6.jpeg    7.jpeg    8.jpeg

10.jpeg    11.jpeg    12.jpeg    13.jpeg

14.jpeg    15.jpeg    16.jpeg    17.jpeg

18.jpeg    19.jpeg    20.jpeg    21.jpeg

22.jpeg    23.jpeg    24.jpeg    25.jpeg