II edycja Ogólnopolskiego Kongresu Regionów „Samorząd – Inwestycje – Rozwój” to wielkie spotkanie samorządowców z przedsiębiorcami, które odbyło się w dniach 10-12 maja 2011 roku w Świdnicy. Tematem przewodnim II edycji Kongresu było "Bezpieczeństwo i rozwój".

Podczas kongresu wręczono nagrody dla zwycięzców ubiegłorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Gmina Lądek-Zdrój w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich  w rankingu ogólnopolskim na 1567 gmin zajęła miejsce VIII. Puchar i dyplom odebrał pan Łukasz Waluś, Zastępca Burmistrza Lądka-Zdroju.

Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Warto podkreślić, że udział w Rankingu ZPP jest bezpłatny, a mogą w nim uczestniczyć wszystkie gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu z całej Polski. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery kategorie jednostek samorządu terytorialnego: 1) powiaty, 2) miasta na prawach powiatu, 3) gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz 4) gminy wiejskie. Ranking trwa cały czas, natomiast na koniec każdego roku następuje podsumowanie, a następnie wszyscy laureaci otrzymują stosowne puchary i dyplomy.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i prozdrowotnych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności.

M. Bednarek