Lądek-Zdrój podczas weekendu 24-26 czerwca bawił się w różnorodny sposób. Cykl imprez rozpoczął się konkursem i puszczaniem wianków w Noc Świętojańską a organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej przy współpracy Centrum Kultury i Rekreacji. W piątek wystarowała kampania promocyjna z nową marką "Doładuj się w Lądku". Na stoisku obok sceny w rynku można było nabyć gadżety z logo akcji: koszulki, kubki, naklejki, napoje energetyczne. Pokrojono na 200 kawałków tort z okolicznościowym napisem a przygotowany przez Szefa kuchni Willi Marianny, burmistrz Kazimierz Szkudlarek częstował też ciasteczkami z plusikami.
    Gościem specjalnym weekendu był Wojciech Wysocki, wybitny aktor, który cieszy się dużą popularnością wcielając się w sympatyczne postaci w serialach "Rancho" i "Na Wspólnej" a od lat jest związany z lądeckim uzdrowiskiem. Szanowaną i zasłużoną osobą była jego babcia, pani Antonina Wysocka, lądecka nauczycielka. Z Wojciechem Wysockim rozmowę na scenie przeprowadziła Małgorzata Bednarek, dyrektor CKiR. Aktor rozdał wiele autografów, chętnie pozował do zdjęć ze swoimi sympatykami a w sobotę wziął udział w rozstrzygnięciu konkursu na temat swoich ról. Spotkanie to zainaugurowało cykl prezentacji filmów i ludzi kina związanych z Lądkiem-Zdrojem. Niestety, z powodu burzy nie odbyła się projekcja obrazu "Con amore" w pierwszy wieczór, lecz podczas kolejnych publiczność obejrzała filmy: "Dwa żebra Adama" z 1963 r., do którego sceny kręcone były właśnie na lądeckim rynku oraz "Marianna, królowa kotliny". Ten ostatni obraz powstał w 2010 r. z okazji obchodów Roku Marianny Orańskiej i przedstawia życie  oraz działalność zasłużonej dla naszego regionu księżnej.
    Publiczności proponowano udział w konkursach i występy artystyczne: Lądeckie Wiolinki pod kierunkiem Doroty Wieczorek, zespół taneczny "Damascus" i Alicja Kwaśna, Kapela z ulicy Hutniczej ze Stronia Śląskiego, śpiewająca Jadwiga Adamska jako gość senatora Stanisława Jurcewicza, Pracownia Teatralna CKiR, zespół BEAT BRASS pod kierunkiem Łukasza Przepióry, skrzypek Orest Wasiouta. W sobotnie popołudnie odbyła się wycieczka GPS na skałki Trojan i do ruin Zamku Karpień.
    Niedziela upłynęła pod hasłem I. Śniadanie na Trawie w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II, które przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych. Atrakcją była nauka gry w mini-golfa, jaguar zaparkowany obok fontanny oraz prezentacje artystyczne. Część mieszkańców przyszła z koszykami pełnymi wiktuałów, inni mogli kupić zestawy kanapkowe.

    Wśród organizatorów byli: wspomniane TPZL, Centrum Kultury i Rekreacji, Kawiarnia Golden Cup, Cafe Toch oraz grupa sympatyków Lądka-Zdroju, która na zaproszenie burmistrza Kazimierza Szkudlarka uczestniczyła w warsztatach "Gmina dobrej marki" i opracowała plan kampanii promocyjnej "Doładuj się w Lądku".


                                                                                                                                Małgorzata Bednarek

 

 

 

fot. Marzena Zawal