Z okazji 24 rocznicy pierwszego spotkania opozycjonistów polskich i czeskich w Górach Złotych zorganizowano 20 sierpnia 2011 r. na górze Borówkowej spotkanie, na które zaproszono bohaterów tamtych czasów, gdy w obu krajach walczono o demokrację. Przygotowaniami zajął się międzynarodowy, bo polsko-czeski Komitet Organizacyjny Obchodów Spotkań na Górze Borówkowej w składzie: Irena Karesova, Burmistrz Javornika, Kazimierz Szkudlarek, Burmistrz Lądka-Zdroju, Mieczysław Krywieńko Nadleśniczy Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, Małgorzata Bednarek Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Warcisław Martynowski, Członek Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, Ivan Matuska, Gospodarz na Borówkowej i Frantisek Hastik, dziennikarz. Patronat nad spotkaniem przyjął Jan Lityński, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W uroczystości, którą rozpoczęli burmistrzowie przygranicznych gmin Javornika i Lądka-Zdroju wzięli udział, oprócz mieszkańców i turystów także goście specjalni: Jan Lityński, Doradca Prezydenta RP, Zbigniew Szczygieł, Radny Sejmiku Dolnośląskiego, Julian Golak, Radny Sejmiku Dolnośląskiego i Sekretarz Generalny Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, Maciej Awiżeń, Starosta Kłodzki, Andrzej Ochman w imieniu  Europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg, Waldemar Wieja, historyk, Krystyna Krauze, Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, księża: Prałat Marek Połochajło, ks Józef Siemasz, ks. Piotr Niewiadomski, Janusz Sosna Przewodniczący Rady Miejskiej w Lądku-Zdroju, radni Rady Miejskiej i członkowie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej: Zbigniew Janas, Mirosław Jasiński, Zdzisław Dumański, Warcisław Martynowski, Paweł Skrzywanek. Ze strony czeskiej obecni byli: Miroslav Odlożil, Rodolf Bereza, Jen Wüwsch, Petr Blażek (historyk).
Moderatorem części wspomnieniowej był Warcisław Martynowski, mieszkaniec Lądka-Zdroju, który dowiedział się o spotkaniach opozycji polsko-czeskiej w Radio Wolna Europa i nawiązał kontakt z ich uczestnikami. W ten sposób rozpoczęła się współpraca Lądczan z późniejszą SPCzS. Zebrani na Borówkowej usłyszeli też wspomnienia Jana Lityńskiego, Zbigniewa Janasa, Mirosława Jasińskiego i Miroslava Odlożila. Kulminacją uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika z trzema tablicami: jedna upamiętnia Kartę 77 w Czechach, druga powstanie Solidarności w Polsce a trzecia wspólna przypomina, że „Przemoc nie jest oznaką siły lecz słabości”.
Oprawę artystyczną spotkania stanowiła wystawa „Wokół praskiej wiosny. Interwencja w Czechosłowacji w 1968 roku” wypożyczona przez Centrum Kultury i Rekreacji ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej OBEP Wrocław. Wystawę będzie można obejrzeć do końca września w siedzibie głównej CKiR.
Dodatkową atrakcją dnia było udostępnienie leśnego źródełka im. Mieczysława, które znajduje się nieopodal szczytu. Dzięki wielu ludziom dobrej woli, Polaków i Czechów, których działania skoordynował Mieczysław Krywieńko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, źródełko zostało obudowane, zadaszone, obok umieszczono ławeczkę i powstało wspaniałe miejsce wypoczynku. A o właściwościach wody stąd wypływającej zapewne wkrótce usłyszymy wiele opowieści...

Wydarzenia z historii najnowszej należy utrwalać, spisywać, aby przekazać je potomnym. Lądek-Zdrój leży daleko od centrów wielkich miast, z dala od wielkiej polityki, lecz również u nas miały miejsce wydarzenia, które przyczyniły się do wielkich demokratycznych zmian. 

Małgorzata Bednarek

 

          1.jpeg           2.jpeg           IMG_1634.jpeg

          IMG_1638.jpeg           IMG_1639.jpeg           IMG_1641.jpeg

          IMG_1643.jpeg           IMG_1645.jpeg           IMG_1653.jpeg

          IMG_1655.jpeg           IMG_1656.jpeg           IMG_1657.jpeg

          IMG_1658.jpeg           IMG_1661.jpeg           IMG_1672.jpeg

          IMG_1674.jpeg           IMG_1679.jpeg           IMG_1683.jpeg

          IMG_1687.jpeg           IMG_1688.jpeg           IMG_1689.jpeg

          IMG_1690.jpeg           IMG_1691.jpeg           IMG_1706.jpeg

          IMG_1707.jpeg           IMG_1708.jpeg           IMG_1709.jpeg

          IMG_1710.jpeg           IMG_1711.jpeg           IMG_1712.jpeg

                               IMG_1715.jpeg                IMG_1725.jpeg