Zabawy z historią, które od trzech lat odbywają się w Lądku-Zdroju jako Wehikuł Czasu to czerpanie z bogatych tradycji lądeckiego uzdrowiska. Na przestrzeni wieków bywali tu wielcy dawnych czasów, których pobyt rozsławiał dobroczynne działanie tutejszych wód termalnych. Ale było też wiele osób miejscowych, lekarzy, artystów, które miały szczególne zasługi dla rozwoju samego Lądka. O jednych i drugich chcemy przypominać podczas tych corocznych spotkań.
      
      Pierwszą edycję Wehikułu zrealizowano w 2009 r. dzięki pozyskanym środkom unijnym w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej jako projekt "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu Gór Złotych na pograniczu polsko-czeskim. W tym roku projekt "Wehikuł Czasu" pozyskał dofinansowanie w ramach Priorytetu II Rozwój Programu Dom Kultury+, którego beneficjentem jest Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju.
      
      W tym roku w dniach 5 - 9 sierpnia 2011 r. w ramach projektu zrealizowano dwie wycieczki po historycznym kurorcie, cztery koncerty z muzyką XIX-wieczną, uszyto kostiumy dla św. Jadwigi i jej czterech dwórek oraz wydano opracowanie "Trasy kuracyjne". Postać św. Jadwigi Śląskiej, patronki Dolnego Śląska to uczczenie setnej rocznicy powstania pięknego pomnika piaskowcowego, ufundowanego w 1911 roku a ujmującego wodę ze źródła św. Jadwigi. Pomnik znajduje się na jednej z tras kuracyjnych, obok arboretum. Trasy kuracyjne mają też historyczny rodowód, zostały wprowadzone w drugiej połowie XIX wieku jako nowinka uzdrowiskowa tzw. terenoterapia a obecnie przywracamy ich funkcjonalność.
      
   Główne imprezy odbyły się w sobotę w parku hotelu Zamku Na Skale w Trzebieszowicach i w niedzielę w lądeckim Zdroju Wojciech. Po zamkowych alejach przechadzali się: król pruski Fryderyk Wilhelm III z małżonką Luizą - w tych rolach wystąpili Tomasz Pawlęga i Małgorzata Bednarek. Ich gośćmi - gdyż król obchodził swoje urodziny - byli: Marianna Orańska czyli Monika Wielichowska, Poseł na Sejm RP, Johannes von Rossum - Zbigniew Piotrowicz, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A., John Quincy Adams - Kazimierz Szkudlarek Burmistrz Lądka-Zdroju, car Aleksander I - Sebastian Łukasiewicz, Johann Wolfgang Goethe - Henryk Wolniak-Zborzydażyc, Eliza Radziwiłłówna - Anna Franczukowska, cesarz Wilhelm - Kornel Wojczuk, św. Jadwiga - Anna Duch i jej cztery dwórki. Goście delektowali się zamkowym winem i jadłem, urodzinowym tortem a przede wszystkim strawą duchową czyli koncertem w wykonaniu artystów: Beata Witkowska -Glik - sopran, Natalia Skrycka - mezzosopran, Bartosz Araszkiewicz - bas, Oskar Jasiński – tenor, Piotr Koprowski – tenor, Halina Mansarlińska – fortepian. Atrakcjami były też pokazy walk rycerskich Bractwa Rycerskiego z Kłodzka oraz stoiska Muzeum Papieru z Dusznik i Kopalni Złota ze Złotego Stoku.
      
          Od godzin porannych w niedzielę przechadzali się po lądeckim parku romantyczni kochankowie Eliza Radziwiłłówna i cesarz Wilhelm, którzy podczas tzw. Śniadania na trawie zapraszali na popołudniową prezentację historycznych gości. Z uwagi na ulewę, część popołudniowa odbyła się jednak w pijalni zdroju Wojciech, zarówno prezentacja, jak i koncert, tym razem w wykonaniu: Jolanta Kremer - sopran, Arkadiusz Dołęga - tenor, Adam Sobierajski – tenor, Grażyna Griner – fortepian. Oba koncerty prowadził Jacek Woleński, znawca muzyki, prezenter, dziennikarz. W postaci historycznych gości Lądka-Zdroju wcieliły się te same osoby, ze zmianą w roli Fryderyka Wilhelma III, którym został ponownie Jarosław Nowrol, lądecki biznesmen.
      
       Zabawa w historyczny Wehikuł Czasu cieszy się dużą popularnością wśród kuracjuszy i turystów. Przypomina o wielowiekowych tradycjach uzdrowiskowej miejscowości, przybliża znajomość historycznych miejsc, pobudza wreszcie zainteresowanie dziedzictwem kulturowym. Liczymy, że w kolejnych latach do inicjatywy Centrum Kultury i Rekreacji przyłączy się więcej osób a impreza będzie się rozszerzać. Warto zauważyć, że w postaci historyczne wcielają się znane osobistości współczesne, czyniąc to zupełnie bezinteresownie dla dobra wspólnego, za co raz jeszcze jako organizator tej imprezy mówię: dziękuję!

Małgorzata Bednarek, Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju

1.jpeg    2.jpeg   3.jpeg

4.jpeg    5.jpeg    6.jpeg

7.jpeg    8.jpeg    9.jpeg

10.jpeg    11.jpeg    12.jpeg

13.jpeg    14.jpeg    15.jpeg

16.jpeg    17.jpeg    18.jpeg

19.jpeg    20.jpeg    21.jpeg