W czasie kilkudniowej wizyty przedstawicieli partnerskiej gminy Goedereede (Holandia) panów Harriego Scholtensa i Richarda ven Haan mieliśmy możliwość wymiany pomysłów, spostrzeżeń dotyczących rozwoju Lądka Zdroju. Zajęcia w formie „burzy mózgów” odbyły się z przedstawicielami młodzieży, przedsiębiorców, oraz samorządu. Po trzech dniach kreatywnych dyskusji zostało przedstawione podsumowanie w formie prezentacji komputerowej przedstawiająca ocenę stanu obecnego oraz pomysły na przyszłe działania.
Wspólne spotkanie było okazją do zadania naszym moderatorom kilku pytań.

Została przeprowadzona „burza mózgów” z lądecką  młodzieżą licealną, jak oceniają Państwo ich spostrzeżenia, pomysły na przyszłość?
Jesteśmy zadowoleni z tych spotkań uważamy, że macie zdolną dojrzałą młodzież. Nawet troszkę zaskoczyły nas opinie kładące duży nacisk na sprawy związane z potrzebą funkcjonowania szpitala, oraz miejscami  pracy itp. a w mniejszym stopniu wskazywali barak miejsc do  spędzania wolnego czasu, rozrywki, co w tym wieku wydaje się naturalne. Myślimy, że to wynika z problemów o charakterze ogólnopolskim.

Poza młodzieżą licealną odbyły się spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami,
jak oceniacie trafność spostrzeżeń i ocenę naszej sytuacji?

Spostrzeżenia, ocena bieżącej sytuacji osób, które z nami się spotkały nie są dla nas czymś nowym – myślimy podobnie. Macie dużo ciekawych pomysłów tylko, borykacie się z problemami natury strukturalnej i inwestycyjnej. Są to problemy trudne do rozwiązania jednak namawiamy do ciężkiej pracy wszystkich mieszkańców, przedstawicielami biznesu, władze lokalne do wspólnego działania na rzecz rozwoju Lądka Zdroju.
 
To już kolejna wizyta delegacji miasta partnerskiego Goedereede, czy zauważają Panowie zmiany – jak można je ocenić?
Po raz pierwszy przyjechaliśmy tu 1998 r., obserwujemy bardzo duże zmiany na plus. W tym czasie zostało wiele zrobione, część zdrojowa jest przywracana do dawnej świetności. Idziecie w dobrym kierunku, różne środowiska muszą ciężko pracować aby tą dynamikę udało się utrzymać.

Burmistrz Lądka-Zdroju Kazimierz Szkudlarek podziękował przedstawicielom gminy Goedereede za poświęcony czas i wymianę poglądów. „Myślę, że warto rozmawiać i poznać ocenę z wielu środowisk, jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi,  podpowiedzi. Mamy też świadomość pracy jaka jest przed nami jak i trudności z którymi musimy się borykać. Staramy się poprawiać otaczającą nas rzeczywistość przygotowujemy kolejne plany możliwe do zrealizowania w nowej perspektywie budżetowej.”

Radosław Pasionek
UMiG Lądek-Zdrój

DSC00181.jpeg

hOLENDRZY(001).jpeg

hOLENDRZY(016).jpeg