Program Rozwoju Bibliotek realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates. Dzięki przystąpieniu przez Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju do tego programu znaleźliśmy się w gronie jego beneficjentów. Przypomnę, że do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek zgłosiły się 604 biblioteki gminne. 151 z nich aplikowało jako Biblioteki Wiodące, a 453 jako Biblioteki Partnerskie. Na liście finalistów znalazło się 512 gminnych bibliotek publicznych, w tym 128 Biblioteki Wiodące 384 Bibliotek Partnerskich. Naszą biblioteką wiodącą jest placówka z Bystrzycy Kłodzkiej a pośród partnerskich: Lądek-Zdrój, Międzylesie i Szczytna.

Udział w programie Rozwoju Bibliotek to długofalowa i intensywna praca nad rozwojem zawodowym pracowników biblioteki, rozwojem oferty biblioteki jeszcze lepiej dostosowanej do potrzeb mieszkańców, polepszeniem standardu pomieszczeń, wprowadzeniem bezpłatnego dostępu do internetu we wszystkich placówkach bibliotecznych na terenie gminy. Pierwszy etap to udział dyrektora i jednego pracownika w systemie szkoleń oraz opracowanie Planu rozwoju biblioteki, co pozwoli aplikować o środki na projekty edukacyjne. Wymierną i namacalną korzyścią jest zestaw komputerowy, który już trafił do punktu bibliotecznego w Trzebieszowicach. Komputer z oprogramowaniem (Windows 7), z kamerką, słuchawkami, DVD oraz urządzenie wielofunkcyjne – drukarka, skaner, faks i ksero w jednym. Wartość sprzętu to 4.161 zł a jego gwarancja obejmuje 5 lat. Komputer jest podłączony do internetu i korzystanie z niego przez czytelników jest bezpłatne, natomiast usługi ksero i faksowe świadczone są według cennika dla CKiR,  biblioteki i galerii muzealnej.

Wkrótce zostanie skonfigurowany dostęp do programu MAK, z którego korzysta biblioteka CKiR i będzie można wprowadzać wszystkie pozycje do elektronicznego katalogu. Część zniszczonego księgozbioru z końcem roku zostanie wycofana i planowane jest doposażenie w stoły i krzesła, aby mógł nadal działać klub małego czytelnika.

Małgorzata Bednarek
Dyrektor CKiR

Na zdjęciu: pani Maria Sikorska przy nowym komputerze

DSC00339.jpeg