Václav Havel , ur. 5 października 1936 w Pradze, zm. 18 grudnia 2011r. w Hrádečku (Vlčice) – czeski pisarz i dramaturg, działacz antykomunistyczny. Jako dramaturg i eseista krytykował rzeczywistość komunistycznej Czechosłowacji. Działał w opozycji demokratycznej, publikował w drugim obiegu, był jednym z inicjatorów Karty 77. Kilkakrotnie przebywał w więzieniu.

W czasie aksamitnej rewolucji w 1989 roku był jednym z założycieli i przywódców Forum Obywatelskiego. Od grudnia 1989 roku do lipca 1992 roku był prezydentem Czechosłowacji, a po rozpadzie tego państwa, w latach 1993 - 2003 dwukrotnie prezydentem Czech. W roku 1993 został odznaczony Orderem Orła Białego. Dziewiąty i ostatni prezydent Czechosłowacji (1989–1992) oraz pierwszy prezydent Republiki Czeskiej (1993–2003).

W roku 1998 r. Rada Miejska w Lądku-Zdroju w dowód wielkiego uznania dla zasług Vaclava Havla na rzecz budowy demokracji, w tym również za współpracę z Polakami w ramach Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej obdarzyła Go tytułem Honorowego Obywatela Lądka-Zdroju.

Burmistrz Kazimierz Szkudlarek wystosował do naszych sąsiadów Czechów w Javorniku na ręce Pani Satostki Ireny Karesovej pismo o następującej treści:

„Z wielkim żalem przyjęliśmy smutną wiadomość o odejściu Wybitnego Człowieka – Prezydenta Rep[ubliki Czeskiej Vaclava Havla. Był i pozostanie bohaterem, legendą czechosłowackiej opozycji, obrońcą praw człowieka. Symbolem aksamitnej rewolucji, przemian demokratycznych i integracji Europy.

Pamięć o Prezydencie Vaclavie Havlu jest dla nas tym bliższa, że był Przyjacielem Polaków i przebywał na naszych terenach w czasie spotkań Solidarności Polsko-Słowackiej.

W imieniu Gminy Lądek-Zdrój oraz własnym przekazuję Pani oraz mieszkańcom Javornika najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia. Łączymy się w żałobie z naszymi sąsiadami Czechami po utracie tak wybitnej osobowości.”

Cześć Jego pamięci!