W dniach 15 – 17 czerwca Towarzystwo Miłośników Fotografii w Lądku-Zdroju działające przy Centrum Kultury i Rekreacji wzięło udział w wyjazdowym warsztacie fotograficznym zrealizowanym w Nowej Bystrzycy.

            Towarzystwo Miłośników Fotografii jest młodą grupą. Inicjatywa jej powstania pojawiła się w listopadzie 2011 r. Zrzesza osoby posiadające bardzo zróżnicowane doświadczenie fotograficzne a tym co ich łączy jest pasja tworzenia. Wśród członków grupy znajdują się młodzi ludzie, poszukujący swojej formy wyrazu oraz osoby ze znamienitym dorobkiem artystycznym i bogatą historią działania w dziedzinie fotografii. Do grupy należą również malarze, rysownicy, rękodzielnicy- jednym słowem osoby twórcze i pragnące się rozwijać. Spotkania Towarzystwa odbywają się raz w miesiącu - w każdy ostatni wtorek miesiąca w Centrum Kultury i Rekreacji lub innych zaprzyjaźnionych miejscach w zależności od tematu spotkania.
Z prac powarsztatowych wykonanych w Nowej Bystrzycy powstanie Wystawa Osobliwości i Osobistości Ziemi Kłodzkiej, która ma być opowieścią o wyjątkowych ludziach współczesnych i historycznych, którzy zaznaczyli w widoczny sposób swoją obecność na tym terenie a także o miejscach wyjątkowych na kłodzkiej ziemi. Aby nadać niecodzienny charakter tej wystawie powstałe fotografie uczestnicy wykonali w szlachetnej technice fotograficznej „guma dwuchromianowa”. Spośród szlachetnych technik fotograficznych jest ona najbardziej twórcza i zarazem dosyć pracochłonna. Pozwala tworzyć unikatowe, niepowtarzalne obrazy. Warsztat przeprowadził doświadczony “gumista” Grzegorz Gorczyński z Gdańska. 
Powstałą podczas warsztatów wystawę chcemy prezentować w Polsce i Czechach oraz za pośrednictwem internetu całemu światu:) opowiadając w ten sposób o wyjątkowości Kotliny Kłodzkiej i ludziach w niej mieszkających. Wystawie będzie towarzyszył katalog – informator o projekcie zawierający prezentację multimedialną zbudowaną z krótkiego filmu i zdjęć reportażowych opowiadających o projekcie.
Warsztaty fotograficzne odbyły się w ramach realizacji projektu „Tort i wisienka - fotografia ze smakiem” dofinansowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika.
 
Marzena Zawal, koordynator projektu.
Centrum Kultry i Rekreacji w Lądku -Zdroju