„Wehikuł czasu” w Lądku –Zdroju to niecodzienna podróż sentymentalna do czasów świetności kurortu - XIX wieku. Lądecki Wehikuł Czasu w formie atrakcyjnej inscenizacji przybliża mieszkańcom i turystom, przebogatą historię miasta. Corocznie zapraszane są szanowane osoby z różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego, do wcielenia się w historyczne postacie.
IMG_1095.jpeg
W minioną sobotę i niedzielę mogliśmy podziwiać jak to malownicze miasteczko przeniosło się 200 lat wstecz. Wszystko za sprawą obecnych tu historycznych postaci. Na tarasach przed Wojciechem w scenerii w zabytkowych parków i architektury pojawili się w strojach z epoki m.in.: amerykański prezydent John Quincy Adams, księżna Marianna Orańska, król pruski Fryderyk Wilhelm III, car Rosji Aleksander oraz Johann Wolfgang von Goethe. W sobotę 4 sierpnia zainscenizowano obchody urodzinowe Johanna Wolfganga von Goethego. Uroczystości tego dnia uzupełniły koncert na skrzypce i wiolonczelę, tort i urodzinowe niespodzianki. W niedzielę 5 sierpnia historyczne postacie przybyły do Zamku na Skale w Trzebieszowicach k. Lądka-Zdroju gdzie wyprawiono urodzinowy piknik Fryderyka Wilhelma III. Dodatkową atrakcją był pokaz garnizonu ze Srebrnej Góry prezentujący pełen rynsztunek z ówczesnych czasów. Całość uświetnił koncert muzyki poważnej oraz pokaz filmu o Mariannie Orańskiej.

Wyjątkowi goście już od czterech lat zjawiają się w Lądku-Zdroju na pamiątkę autentycznych historycznych spotkań. Warto wspomnieć, że w tym czasie Lądek był renomowanym i bardzo cenionym uzdrowiskiem w tej części Europy. Nawiązując do tych tradycji w ostatnich latach przeprowadzono gruntowną rewitalizację zabytkowych parków zdrojowych, którym nadano nowy blask.

Radosław Pasionek
Urząd Miasta i Gminy Lądek-Zdrój

IMG_0964.jpeg IMG_0875.jpeg IMG_1076.jpeg IMG_0790.jpeg IMG_0812.jpeg IMG_1046.jpeg   IMG_1169.jpeg IMG_1163.jpeg
fot. M. Zawal