KULTURALNY SEZON LETNI 2012
 
Obok wód leczniczych, walorów architektonicznych i krajobrazowych o atrakcyjności Lądka-Zdroju decyduje bogata oferta kulturalna. W kalendarzu imprez na sezon letni 2012 znalazły się: warsztaty i spektakle taneczne, koncerty, imprezy kostiumowe, projekcje filmowe, wystawy malarstwa i grafiki.
 
LĄDECKIE LATO BALETOWE
Już po raz 14. Lądek-Zdrój sezon letni rozpoczął tanecznym krokiem, bowiem od 2 do 9 lipca trwał Międzynarodowy Festiwal Tańca – XIV Lądeckie Lato Baletowe. Na kilka letnich dni Lądek-Zdrój zamienił się w stolicę tańca. Wybitni pedagodzy prowadzili warsztaty z 20. technik tańca, ze spektaklami wystąpiły teatry tańca i plastyki ruchu. Pedagodzy i uczestnicy warsztatów bawili się na Nocach z Muzyką.
Festiwal otworzył „Divertisment Ballet” z galą „Divertisment z Korsarza”. W kolejnych dniach wystąpili: Kielecki Teatr Tańca ze spektaklem tanecznym „Tranzyt Wenus”, Grójecki Teatr Ruchu „Inspiracje” z obrazem teatralnym „Trzęsawisko”, Żywy Teatr z widowiskiem plenerowym „Taniec z ogniem”, Teatr Choreografii i Tańca Współczesnego D.O.Z.SK.I. (Białoruś) z programem etiud tanecznych oraz Teatr Te-O-Ka ze spektaklem „Opat”. Podczas koncertu „Dzieci Dzieciom” i koncertu finałowego „Lądek Miastem Tancerzy” swoje umiejętności zaprezentowali uczestnicy warsztatów.
Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotograficzna „Taniec obrazów – Obraz Tańca”, przygotowana przez studentów Państwowego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, seminarium „Fascynująca historia cyrkowej sztuki – od starożytnych Chin po kanadyjski Du Soleii” prowadzone przez Elżbietę Pastecką oraz koncerty „Misterium Dźwięku” w wykonaniu Aleksandry i Witolda Jabłońskich.
 
LĄDECKIE LUDOWE ZDROJE
22 lipca odbyła się IV edycja festiwalu „Lądeckie Ludowe Zdroje”. Jego celem jest popularyzacja żywych elementów dolnośląskiej kultury ludowej poprzez prezentację zespołów ludowych.
Na festiwalu wystąpili: „Jarzębina” z Kobierzyc, „Kukułki” z Wolan, „Olszaniacy” z Olszan, „Polanie” ze Środy Śląskiej, „Sycowiacy” z Sycowa, „Wąsoszanki” z Wąsosza oraz „Woliborzanki” z Woliborza. Gminę Lądek-Zdrój reprezentowały „Skrzynczanki” ze Skrzynki i „Lądeckie Wiolinki”, które zaprezentowały również układ taneczny w choreografii Mirosławy Kieloch.
Formuła festiwalu poszerzona została w tym roku o warsztaty artystyczne i kiermasz rękodzieła ludowego. Warsztat koronkarski poprowadziła Barbara Kowalska z Kamiennej Góry, a tworzenie kwiatów z bibuły Krystyna Kopytko z Konradowa.
Lądeckie spotkanie z muzyką ludową tradycyjnie poprowadziła Małgorzata Majeran-Kokott – jej popularyzatorka na Dolnym Śląsku, znana szerszej publiczności z Polskiego Radia Wrocław, gdzie prowadzi „Listę Przebojów Ludowych”.
 
PRZYLĄDEK MUZYKI
Od 28 lipca do 14 sierpnia artyści występujący w ramach „PrzyLądka Muzyki” zabierali publiczność w podróże po różnych gatunkach muzyki – od jazzowej, przez folkową i rockową, po klasyczną.
Cykl muzycznych wieczorów rozpoczął koncert jazzowy zespołu „Rejda Trio” (28 lipca). Obok standardów muzycy wykonali własne improwizacje znanych utworów, używając przy tym techniki scatu.
29 lipca publiczność do wspólnej zabawy porwał zespół „Come Back” grający utwory z elementami bluesa, funky, jazzu, rapu, rocka, muzyki klubowej.
4 sierpnia, za sprawą Lądeckiego Wehikułu Czasu, mieszkańcy i goście Lądka-Zdroju gościli na urodzinach Johanna Wolfganga Goethego. Ten wyjątkowy dla niego dzień uświetniło „Oskar Duo” koncertem na skrzypce i wiolonczelę.
5 sierpnia na urodzinowym pikniku cesarza Fryderyka Wilhelma III zagrała Orkiestra Zdrojowa.
8 sierpnia zespół „Ptug Bird” wykonał standardy muzyki popularnej, a Wojciech Heliński prezentację poetycko-muzyczną „Hell in Sky”.
Wieczór z „Macalla Trio” (10 sierpnia) był spotkaniem z tradycyjną muzyką i tańcem irlandzkim.
11 sierpnia wystąpił zespół „Centrala 57”, jedna z czołowych polskich kapel grających blues, reggae i rock. Zespół zaprezentował zarówno własne kompozycje, jak i utwory oparte na tekstach dolnośląskiego poety Adama Polańskiego.
12 sierpnia postać Juliana Tuwima przypomnieli mistrzowie mocnego brzmienia – rock&rollowy zespół „Rambo Jet”. Łódzcy muzycy zagrali utwory z płyty „Tuwim” czyli rockowe aranżacje jego wierszy, wydane z okazji setnej rocznicy debiutu poety.
W koncercie finałowym „PrzyLądka Muzyki” z recitalem fortepianowym wystąpił Grzegorz Niemczuk, laureat 40 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Słowo wstępne o geniuszu fortepianu wygłosił Sławomir Pietras, wieloletni dyrektor polskich scen operowych.
 
LĄDECKI WEHIKUŁ CZASU
Dzięki Wehikułowi Czasu (cyklicznej imprezie kostiumowej odbywającej się w dniach 4-5 sierpnia) mieszkańcy i goście Lądka-Zdroju i Trzebieszowic po raz czwarty przenieśli się w czasie. Przewodnikiem po minionych wiekach była Ewa Zadora, przewodnik sudecki.
4 sierpnia na urodzinach Johanna Wolfganga Goethego (Henryk Wolniak Zbożydarzyc) w lądeckim Parku Zdrojowym gościło wiele znamienitych postaci m.in. Charlotta von Stein (Jagoda Komorowska), Marianna Orańska (Monika Wielichowska) i Johannes van Rossum (Oktawian Kopeć), Fryderyk Wilhelm III (Sebastian Łukasiewicz), Eliza Radziwiłówna (Karolina Sierakowska-Dawidowicz) i Wilhelm I Hohenzollern (Michał Dawidowicz), car Aleksander I (Leszek Pazdyk), Maria Sierpińska (Anna Martynowska) i Aleksander Ostrowicz (Tomasz Szpala), John Quincy Adams (Kazimierz Szkudlarek) oraz św. Jadwiga (Anna Duch). Prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams podarował jubilatowi niezwykły prezent - dzięki jego staraniom Lądek-Zdrój odwiedzili goście z Bliskiego Wschodu. Sułtan (Andrzej Leśniak) i tancerka tańca orientalnego (Alicja Kwaśna), która zatańczyła specjalnie dla poety. Ten wyjątkowy dla Goethego dzień uświetnił koncert „Oscar Duo” na skrzypce i wiolonczelę.
5 sierpnia w Zamku na Skale swoje urodziny wyprawiał Fryderyk Wilhelm III. Również wśród jego gości nie zabrakło ważnych tego świata, którzy w ten piękny, letni dzień, przy dźwiękach Orkiestry Zdrojowej spacerowali po parku zamkowym i zwiedzali zamkowe wnętrza, delektując się przy tym urodzinowymi pysznościami. Urodziny cesarza uczcił też regiment ze Srebrnej Góry, który oddał na jego cześć wystrzały z armaty. Wieczór zakończył pokaz filmu o Mariannie Orańskiej.
 
GORĄCZKA SOBOTNIEJ NOCY
W sobotę 18 sierpnia lądecki rynek zamienił się w filmową dyskotekę z lat 70. XX w., której specjalnym gościem był John Travolta (burmistrz Lądka-Zdroju Kazimierz Szkudlarek). Wśród barwnych postaci znalazł się także Sid Vicious (Michał Dawidowicz) – basista grupy punk-rockowej „Sex Pistols” oraz jego narzeczona Nancy Spungen (Karolina Sierakowska-Dawidowicz). W Tanecznym Kinie pod Gwiazdami wyświetlono filmy „Grease” i „Gorączka sobotniej nocy”. Między projekcjami rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą stylizację. Zwycięzcami zostali: w kategorii „para” – Ewelina Janel i Tomasz Swat (członkowie grupy „Abba”), w kategorii „ona” – Edyta Kolendo, w kategorii „on” – Andrzej Leśniak. Dla wielu widzów obecność w „Tanecznym Kinie pod Gwiazdami” była sentymentalną podróżą do lat młodości.
 
FESTIWAL KRYSTYNY JANDY
Za sprawą Sławomira Pietrasa od 2009 r. w Lądku-Zdroju cyklicznie odbywa się Festiwal Krystyny Jandy. W tym roku (27 sierpnia) festiwal poprzedziło spotkanie Krystyny Jandy z lądecką publicznością, prowadzone przez Sławomira Pietrasa. Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek opowiadała o swojej pracy w Teatrze Polonia oraz przygotowaniach do roli Danuty Wałęsy, w którą ma nadzieję wcielić się na deskach lądeckiego Kinoteatru podczas kolejnej edycji Festiwalu. O przyjaźni z Krystyną Jandą 28 sierpnia opowiadała Zuzanna Łapicka, natomiast bohaterką trzeciego dnia festiwalu była aktorka dramatyczna Irena Eichlerówna. Jej postać podczas wieczoru literackiego „Wielcy Polacy” przybliżył Sławomir Pietras. 30-31 sierpnia wyświetlone zostały spektakle Teatru Telewizji w reżyserii Krystyny Jandy - „Rosyjskie Konfitury” i „Klub Kawalerów”.
WYSTAWY W GALERII MUZEALNEJ IM. MICHAŁA KLAHRA STARSZEGO
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego, Centrum Kultury i Rekreacji w lipcu i sierpniu prezentowała dwie wystawy czasowe: wystawę malarstwa Czesława Gałużnego „Malarstwo” (17 lipca – 16 sierpnia) i grafik Artura Golińskiego „Powitanie Słońca” (wystawa jest czynna od 17 sierpnia)
Wernisaż wystawy Czesława Gałużnego zainaugurował plener malarski grupy plastycznej Relacje w Lądku-Zdroju. Wystawa „Malarstwo” prezentowała wybrane aspekty twórczości artysty – pejzaż Lądka-Zdroju i sceny figuratywne. Stworzony przez artystę świat koncentruje się na kobiecie, która jest motywem przewodnim tych prac. Chociaż to, co widzimy na obrazie odbiega od rzeczywistości, to jednak jest realne – mamy tu do czynienia ze światem ludzkich przeżyć, wyobrażeń, intymnych relacji. Jego uchwycenie i zobrazowanie niewątpliwie świadczy o wartości twórczości Czesława Gałużnego
Grafiki Artura Golińskiego z cyklu „Powitanie Słońca” znacznie odbiegają od jego wcześniejszych prac. Różnią się zarówno pod względem techniki wykonania, jak i tematyki. Artysta zrezygnował z technik druku wklęsłego na rzecz linorytu. W jego ostatnich pracach zaznacza się zwrot w stronę duchowości. Nie brakuje tu symboli charakterystycznych dla religii wschodu. Sam tytuł „powitanie Słońca” odwołuje się do jednej asan w jodze. Wyraźne jest dążenie do harmonii między ciałem, a duszą, otwarcie umysłu na nowe…
 
 
Anna Franczukowska
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju