„ŚWIĘTO SZTUK WSZELAKICH, MAGIA OBRAZU”

Lądek-Zdrój 27 października br. obchodził „Święto Sztuk Wszelakich” podczas którego finał znalazły projekty realizowane przez Centrum Kultury i Rekreacji: „Tort i wisienka – fotografia ze smakiem” (koordynator – Marzena Zawal) i „Pantomima, a Pani To Ma czyli międzypokoleniowe zmagania z teatrem pantomimy” (koordynator - Karolina Sierakowska-Dawidowicz), dofinansowane w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika.
W programie „Święta Sztuk Wszelakich” znalazło się: spotkanie z Andrzejem Dudkiem-Dürerem, artystą sztuki mediów, kompozytorem, muzykiem i performerem ( Restauracja Maleńka), obraz teatralny „Co się nie wydarzało w Lądku” w wykonaniu Teatru STĄD, reż. Michał Dawidowicz (lądecki rynek), wernisaż wystawy „Osobliwości i osobistości Ziemi Kłodzkiej” z oprawą muzyczną Mateusza Ostasza (Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego), koncert jazzowy zespołu REJDA TRIO (Willa Marianna).
Ziemia Kłodzka nazywana Zakątkiem Pana Boga to region o burzliwej historii, który charakteryzuje malownicze ukształtowanie terenu oraz bogactwo architektury i sztuki. W ciągu ostatniego półrocza członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Fotografii przy Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju realizowali interdyscyplinarny projekt „Tort i wisienka – fotografia ze smakiem”, którego owocem jest wystawa „Osobistości i osobliwości Ziemi Kłodzkiej”, łącząca w jedną całość fotografię, grafikę i wiedzę o regionie. Prace w szlachetnej technice fotograficznej – gumie dwuchromianowej powstały na warsztatach prowadzonych przez absolwenta gdańskiej ASP, „gumistę” Grzegorza Gorczyńskiego (Gospodarstwo Agroturystyczne „Artystka”, Nowa Bystrzyca). Ich uczestnicy wykorzystując światłoczułość, garbujące właściwości związków światłoczułych (chromianów) i tradycyjną fotografię jako materiał wyjściowy wykonali niepowtarzalne odbitki. Motywy z fotografii znalazły odbicie w grafice – linorycie, bowiem niepohamowana potrzeba artystycznego rozwoju skłoniła zainteresowanych do zajęcia się tą dziedziną sztuki. Nad linorytami pracowali w Pracowni Graficznej absolwenta wrocławskiej ASP i adiunkta Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju Artura Golińskiego. Integralną częścią projektu były spotkania edukacyjne z fotografami: Bogusławem Michnikiem, Bogdanem Paszkiewiczem, Ludwikiem Pikułą oraz grafikiem Arturem Golińskim. Wśród prac prezentowanych na wystawie „Osobistości i osobliwości Ziemi Kłodzkiej” znalazły się również grafiki prof. Jacka Marii Rybczyńskiego, gościa honorowego projektu.
Pomostem między fotografią, a teatrem stało się opowiadanie Pauliny Bagińskiej „Wszyscy mówią – ładnie tu macie...”. Na jego kanwie Michał Dawidowicz wyreżyserował obraz teatralny „Co się nie wydarzyło w Lądku” w którym wystąpili aktorzy Teatru STĄD. Prace nad etiudą odbywały się w ramach projektu „Pantomima, a Pani To Ma czyli międzypokoleniowe zmagania z teatrem pantomimy”. Karolina Sierakowska-Dawidowicz, pomysłodawca i koordynator projektu: „Obraz Teatralny „Co się nie wydarzyło w Lądku” jest próbą „dotknięcia” niezwykle trudnej, ale również efektownej dziedziny teatru, którą jest pantomima. Obraz został zbudowany w taki sposób, by za pomocą plastyki ruchu opowiedzieć widzom historię wyjętą z odrealnionego świata, albo raczej „międzyczasu”. Historia rozpoczyna się we współczesnym Lądku, który swoim magicznym klimatem zainspirował reżysera do przeniesienia głównej bohaterki w lata 20’ i 30’ poprzedniego wieku. Spowolniony ruch duchów wyłaniających się z kamienic lądeckiego rynku, wyczekane pozy, klimatyczna muzyka, stylizowane fotografie wyświetlane na budynku Galerii Muzealnej oraz zupełnie nieplanowana zimowa sceneria sprawiły, że lądecki rynek zamienił się na chwilę w bajeczne, ale również mroczne miejsce. Mam nadzieję, że wielu widzom obraz ten na długo pozostanie pod zamkniętymi powiekami pokazując, że Lądek jest pełen magii i nigdy nie napisanych historii, które przecież mogły się komuś, kiedyś naprawdę wydarzyć”.
 
Anna Franczukowska
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego
Centrum Kultury i Rekreacji
Lądek-Zdrój