DSC_0885.jpeg

9 czerwca w Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Burmistrz Kazimierz Szkudlarek uroczyście otworzył absolutnie wyjątkową wystawę fotograficzną Ludwika Pikuły, którą będzie można oglądać przez najbliższe trzy tygodnie. Autor zaprezentował kilkadziesiąt monochromatycznych fotografii dokumentując jak było naprawdę kilkadziesiąt lat temu w Lądku-Zdroju. Prezentowane prace zabierają nas w sentymentalną podróż ukazując miejsca których już nie ma. Możemy zobaczyć jak powstawały: obwodnica, mostowiadukt, czy Osiedle Słoneczne i budynki z tzw. wielkiej płyty. Poza fotografiami podczas wystawy zostały zaprezentowane dwa ciekawe eksponaty - zabytkowy aparat fotograficzny na szklane klisze oraz wiekowa kopiarka.
Ciekawe, estetyczne i uporządkowane prace Pana Pikuły są w pewnym stopniu odbiciem jego samego. Widocznym rysem w jego twórczości jest autentyczny patriotyzm lokalny. Dzięki wspomnianym cechom powstały fotografie, które przyciągnęły tłum zwiedzających w niedzielne przedpołudnie.
Mieszkający w Lądku-Zdroju od 1954 roku Pan Ludwik Pikuła stworzył przebogaty zbiór budzących zaciekawienie fotografii. Wystawa była okazją do świętowania jubileuszu 60-lecia pracy zawodowej autora.  Najlepszym dowodem na to, że mamy do czynienia z prawdziwą sztuką są liczne wcześniejsze wyróżnienia. Trafne ujęcia Pana Ludwika Pikuły były wielokrotnie nagradzane m.in. odznaczeniem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej oraz odznaką Krajowej Rady Rzemiosła w Warszawie.
Celem prezentowanej wystawy „Lądek-Zdrój tak było naprawdę 1960-1982”jest wywołanie wspomnień osób starszych i rozbudzenia ciekawości młodszych zachęcając ich do refleksji nad zachodzącymi zmianami. Prezentowane prace można zobaczyć od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 i w sobota 10.00-14.00 do 1 lipca 2013.

Radosław Pasionek
 

DSC_0913.jpeg DSC_0890.jpeg DSC_0896.jpeg

  DSC_0929.jpeg DSC_0937.jpeg DSC_0867.jpeg