V Lądeckie Ludowe Zdroje

            21 lipca 2013 r. Lądek–Zdrój stał się miejscem spotkania zespołów ludowych z Dolnego Śląska oraz z zaprzyjaźnionej z Lądkiem Gminy Witkowo. Na V. Lądeckich Ludowych Zdrojach gościliśmy Kumy z Krosnowic, Nadodrzan z Lubowa, Podolan z Czerwonej Wody, Górnołużyckie Błękitne Kamizelki, Uciechowianki, Siekiereczki, zespół Szymanowianie z Szymanowa, Chaber z Nielubi, Chór “Śpiewajmy Razem” z Luboszyc oraz zespół My Młodzi z Witkowa. Gminę Ladek-Zdrój reprezentowały Lądeckie Wiolinki oraz Skrzynczanki, które oprócz programu wokalnego zaprezentowały program taneczny pn. Suita Krakowska w choreografii Mirosławy Kieloch. Zespół Ludowy Skrzynczanki gościł tego dnia na scenie trzykrotnie. Wyróżnienie to związane było z Jubileuszem 35 lecia istnienia zespołu, założonego w roku 1978. Podczas lądeckiego spotkania zespół prowadzony przez p. Mirosława Grendę otrzymał wiele ciepłych życzeń i prezentów od uczestniczących w spotkaniu zespołów i grup śpiewaczych a także od p. Lidii Geringer de Oedenberg- Posłanki do Parlamentu Europejskiego, Kazimierza Szkudlarka Burmistrza Lądka -Zdroju oraz Janusza Sosny-przewodniczącego Rady Miejskiej, który w imieniu Rady Miejskiej przekazał zespołówi zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Lądka-Zdroju.

            Lądeckie spotkanie miało charakter jednodniowego przeglądu grup śpiewaczych i kapel ludowych, któremu towarzyszył jarmark produktów rzemiosła ludowego i artystycznego lokalnych twórców a także pokazy tworzenia kwiatów z bibuły w realizacji Krystyny Kopytko, twórczyni ludowej z Konradowa (gm.Ladek-Zdrój). Lądeckie spotkanie poprowadziła promotorka muzycznej kultury ludowej na Dolnym Śląsku, Małgorzata Majeran-Kokott, prowadząca „Listę Przebojów Ludowych” w Polskim Radio Wrocław, ciesząca się olbrzymią sympatią dolnośląskich zespołów ludowych.

Uczestników spotkania zachwyciła uroda miejsca, spontaniczność zespołów i niespożyty entuzjazm uczestników Festiwalu. Znaczącą wartością przedsięwzięcia jest  promocja kultury ludowej jako oferty na rynku usług turystycznych Ziemi Kłodzkiej i Województwa Dolnośląskiego oraz możliwość wspólnego muzykowania.

 tekst:M.Stuła
zdj: A. Sękowska

DSC_1290.jpeg
DSC_1291.jpeg
DSC_1293.jpeg
DSC_1299.jpeg
DSC_1304.jpeg
DSC_1310.jpeg
DSC_1409.jpeg