mft.jpeg

W dniach 7-13 lipca w Lądku-Zdroju odbędzie się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca – Lądeckiego Lata Baletowego. Tegoroczny program wydarzenia jest niezwykle bogaty.  Festiwal otworzy spektakl baletowy „Postój Kawalerii” w wykonaniu Divertissment Ballet. Spektakl w choreografii  Viktora Davydiuka to balet komiczny w jednym akcie, który w pełnej humoru choreografii opowiada o miłosnych perypetiach bohaterów. Wtorkowy wieczór spędzimy z Xian Youth Dance Company z Chin. Zobaczymy chińskie tańce narodowe i regionalne, którym towarzyszyć będzie tradycyjna muzyka.  Również we wtorek 8 lipca zatańczy Eisehower Dance-jeden

z najznakomitszych zespołów tańca współczesnego Stanów Zjednoczonych. Zespół realizuje repertuar znanych na arenie międzynarodowej choreografów. W środę 9 lipca odbędzie się premierowy pokaz projektu tanecznego „Usłyszeć Taniec” opartego  na różnych formach stepowania oraz prezentacja drugiej części programu etiud  Xian Youth Dance Company. 10 lipca na lądeckiej starówce zobaczymy pokazfinałowy happeningu „Under Construction - targowisko próżności” w wykonaniu Teatru Strefa Srebrna Góra. Piątkowe popołudnie to ukłon w stronę najmłodszych widzów festiwalu. O godz. 16.00 w Kinoteatrze odbędzie się „Popołudnie z Baletem”, w ramach którego uczestnicy wysłuchają wykładu o balecie, który poprowadzą Paula Krawczyk-Ivanov i Anatoliy Ivanov.  Po wykładzie zaprezentowany zostanie spektakl baletowy w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Łodzi pt.:  „Słowik” oparty na baśni H.Ch. Andersena.

Największym wydarzeniem festiwalu będzie Miscenium Rockowe „Łajza”. „Łajza" to widowisko taneczne do muzyki znanego łódzkiego zespołu Normalsi i Jana Sebastiana Bacha w hardrockowym brzmieniu. Teksty piosenek tworzą opowieść o losach znalezionego na ulicy chłopaka, tworzą jego historię, naznaczoną brutalnością przestępczego świata. Spektakl łączy muzykę Normalsów i utwory Jana Sebastiana Bacha, wykonywane przez hardrockowego skrzypka Michała Jelonka, współczesne style tańca z neoklasycznymi, widowiskowość koncertu z magią teatru. Reżyserem i choreografem spektaklu jest Artur Żymełka laureat Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury . Kapituła Konkursu wyróżniła również Oskara Świtałę - odtwórcę tytułowej roli spektaklu.  Spektakl rozpocznie się o godzinie 22.00. Sobota tradycyjnie będzie należeć do uczestników kilkudziesięciu warsztatów tanecznych odbywających się przez cały festiwalowy tydzień. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.30. Festiwal zamknie niedzielna prezentacja spektaklu „Tristan, Izolda” o godz. 19.00 w wykonaniu Teatru w Kłodzku.

Podczas festiwalu nie zabraknie również spotkań z artystami oraz wieczorów poświęconych sylwetkom wybitnych artystów sztuki tańca prowadzonych przez Inicjatora i Patrona festiwalu Pana Sławomira Pietrasa. Gościem honorowym tegorocznego festiwalu będzie niezwykła postać świata sztuki - Anna Grabka.  Polska tancerka i choreograf, baletmistrzyni w zespołach Dance Company Thos, Balet Bawarski oraz English National Ballet.  Przez cały festiwalowy tydzień w Lądku-Zdroju odbywać się będą warsztaty taneczne z kilkudziesięciu technik tanecznych prowadzone przez pedagogów z całego świata.

Szczegółowe informacje o programie i warsztatach na stronie: www.festiwaltanca.ladek.pl

Karolina Sierakowska-Dawidowicz

Program Międzynarodowego Festiwalu Tańca
XVI Lądeckiego Lata Baletowego

6 lipca, godz. 17.00 - Kinoteatr
Festiwalowa Rozgrzewka „Ragana” -spektakl powarsztatowy w wykonaniu młodzieży z Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego oraz artystów Teatru „STĄD”
7 lipca,  godz. 19.00 -  Zdrój „Wojciech”
Wieczór autorski Sławomira Pietrasa z cyklu „Wielcy Polacy” Spotkanie poświęcone  Henrykowi Tomaszewskiemu
7 lipca, godz. 21.30 Scena na Rynku
Spektakl baletowy „Postój Kawalerii” - Divertissment Ballet
8 lipca, godz. 19.00 Hotel Mir-Jan
Spotkanie z Anną Grabką poprowadzi Pan Sławomir Pietras
8 lipca, godz. 21.00 Scena na Rynku
Program Etiud Tanecznych - Eisenhower Dance (USA)
8 lipca, godz. 22.00 Scena na Rynku
Program Etiud Tanecznych (część I) - Xian Youth Dance Company (Chiny)
9 lipca, godzina 19.00 Zdrój „Wojciech”
Wieczór autorski Sławomira Pietrasa z cyklu „Wielcy Polacy” Spotkanie poświęcone Feliksowi Parnellowi
9 lipca, godz. 21.00 Scena na Rynku
Widowisko  „Usłyszeć Taniec”
9 lipca, godz. 22.00 Scena na Rynku
Program Etiud Tanecznych (część II) - Xian Youth Dance Company (Chiny)
10 lipca, godz. 21.30 Wschodnia pierzeja Rynku
Finał happeningu "Under Construction"
11 lipca, godz. 16.00, Kinoteatr (ul. Orla 7)
Popołudnie z Baletem dla Dzieci
Wykład o balecie: Paula Krawczyk-Ivanov i Anatoliy Ivanov Spektakl baletowy „Słowik” w choreografii Artura Żymełki w wyk. Artystów Teatru Muzycznego w Łodzi
11 lipca, godz. 22.00, Scena na Rynku
Miscenium Rockowe „Łajza” - Teatr Muzczny w Łodzi
12 lipca, godz. 17.30, Scena na Rynku
Koncert „Dzieci Dzieciom” Prezentacje najmłodszych uczestników warsztatów tanecznych.
12 lipca, godz. 20.30, Scena na Rynku
Koncert Finałowy „Lądek Miasto Artystów”
Prezentacje uczestników  warsztatów tanecznych.
13 lipca, godz. 16.00, Kinoteatr (ul. Orla 7)
„Tristan, Izolda”- Teatr w Kłodzku