Od 18 do 22 maja br. gościliśmy delegację zaprzyjaźnionej z Lądkiem Zdrojem holenderskiej gminy Goedereede - naszego miasta partnerskiego. Burmistrz C. Sinke, przebywający już kilkakrotnie w naszym mieście, tym razem wspólnie z komendantem Straży Pożarnej M. van der Kloosterem przewodził grupie strażaków, którzy przywieźli samochód strażacki dla jednostki w Konradowie. Jest to 10-letni wóz typu DAAF z pełnym wyposażeniem, o przebiegu 38 tys. km, w świetnym stanie. Zawodowi strażacy oszacowali jego wartość pomiędzy kilkaset tysięcy złotych a 1 milion złotych (skoro nowe samochody tej klasy kosztują około 3 miliony złotych).
Uroczysty akt przekazania kluczyków - Burmistrz Carl Sinke wręczył je Burmistrzowi Adamowi Szmidtowi - oraz poświęcenie auta odbyło się 21 maja br. w Konradowie. Samochód ten był oczekiwany już od roku a na jego przejęcie wieś musiała wykonać remont remizy - koniecznością było podwyższenie bramy wjazdowej. W zadaniu tym dopomogli konradowskim strażakom wypróbowani sponsorzy, głównie z terenu gminy.
Jest to kolejny konkretny wymiar współpracy z Holendrami. Do tej pory ze środków holenderskich wybudowano 5 mostów w Konradowie po pamiętnej powodzi z 1997 r., pracownicy urzędu odbyli dwukrotnie staże w Goedereede a na zaproszenie holenderskich strażaków w sierpniu 2003 r. wyjechały na wypoczynek dzieci z Młodzieżowej Drużyny Strażackiej z Konradowa.

003.jpeg

004.jpeg

001.jpeg

002.jpeg