W dniach 27 i 29 lipca br. przechodnie na ulicy Kościuszki w Lądku Zdroju zdziwieni byli niecodziennym widokiem. Otóż na rusztowaniu przystawionym do rzeźby przedstawiającej św. Jerzego miła pani przymierzała Świętemu głowę.
Lądecka rzeźba została uszkodzona już prawie 3 lata temu - nieznany wandal odciął głowę, prawdopodobnie piłą, pozostawiając nienaruszony korpus. Tymczasem podczas sesji w dniu 24 czerwca br. radni miejscy rozstrzygając konkursy ogłoszone w lutym br. na hejnał, flagę i patrona miasta podjęli uchwałę, w której Patronem miasta obrano właśnie Św. Jerzego. Zatem najwyższy czas, by Patron miasta prezentował się w pełnej świetności. Wykonania restauracji podjęła się pani Dabrówka Tyślewicz, rzeźbiarka z Gdyni, przebywająca w Lądku. Realizuje tutaj własne prace artystyczne, m. in. dzięki pomagającym jej instytucjom - Urzędowi Miasta i Gminy w Lądku Zdroju, Nadleśnictwu Lądek Zdrój oraz Hotelowi "Mir-Jan" - a w dowód wdizęcznosci dla miasta podjęła się wykonania brakującej części rzeźby lądeckiej. Pracownicy UMiG korzystając z uprzejmości miejscowych fotografów i miłośników miasta zgromadzili dokumentację fotograficzną pełnej rzeźby, by wykonywana kopia była wierna oryginałowi.
W pierwszym dniu zostały zdjęte pomiary, po dwóch kolejnych dniach dokonano już "przymiarki" gipsowego odlewu. Teraz gipsowa głowa jest wystawiona w Gminnym Centrum Informacji, aby zainteresowani mieszkańcy mogli zgłaszać ewentualne uwagi i wskazówki przed wykonaniem rzeźby w piaskowcu.
We wspomnianej uchwale, radni podjęli też decyzję o wyborze hejnału - wręczenie nagrody dla jego twórcy, mieszkańca Lądka Zdroju, pana Grzegorza Helcyka będzie miało miejsce podczas sesji Rady Miejskiej 26 sierpnia br. Natomiast zostanie ogłoszony jeszcze raz konkurs na barwy miasta - żaden z projektów nie zyskał akceptacji.

001.jpeg

002.jpeg