W funkcjonującym od prawie dwóch lat skansenie "Gotwaldówka" w Kątach Bystrzyckich 23 w minioną niedzielę 25 lipca otwarto nową wystawę. Tematem ekspozycji są koronki, stare koronki jakby z "Babcinego kufra" (taki jest tytuł wystawy), efekt sprawnych rąk ludzkich. Na przepięknych strychu domostwa, zabytkowego zespołu gospodarskiego zebrano od osób prywatnych oraz wypożyczono z Muzeum Orlickich Gór w Rychnovie (Czechy) pełne finezji wytwory. Koronki dawniej stanowiły element użytkowy najbliższego otoczenia, jako serwety, narzuty, wstawki wykorzystywane w kompletach pościelowych a nawet w tak prozaicznych rzeczach jak fartuszki dla gospodyń. Obecnie, gdy rękodzieło zostało wyparte przez produkcje maszynowe to ostatni czas by uratować dawne wyroby, gdyż czasem jeszcze leżą one zapomniane w odległych częściach szaf. A być może warto propagować dawne tradycje poprzez naukę i kursy.
Takie refleksje powstają po obejrzeniu ekspozycji w Gotwaldówce. Wystawie towarzyszy wysmakowany edytorsko katalog, w którym zamieszczono krótką historię koronczarstwa, w tym informacje na temat śląskiej koronki ludowej. Wystawa i publikacja uświetniają jubileusz 5-lecie działalności Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niemieckiej w Kłodzku. Natomiast koncepcja wystawy, jej aranżacja to efekt pracy pani Krystyny Toczyńskiej - Rudysz.
Wystawa czynna 25 lipca - 30 października 2004 oraz 1 maja - 31 października 2005 r. od czwartku do niedzieli w godz. 10.00 - 16.00. W pozostałe dni należy zwiedzanie uzgodnić telefonicznie: 074 81 47 802.

001.jpeg

002.jpeg

zdjęcie: Krystyna Toczyńska-Rudysz i Adam Szmidt, Burmistrz Lądka Zdroju