Stowarzyszenie "Wspólnota" w Wojtówce koło Lądka Zdroju działa już od kilkunastu lat. Tu mieszkają wraz z rodziną Mossakowskich, twórców stowarzyszenia ludzie, którzy nie mogliby funkcjonować sami w codziennym życiu. Dwa rozległe domy, gospodarstwo rolne, ogród a wszystko to w otoczeniu wspaniałej przyrody ustronnej wsi. W pracowni terapeutycznej prowadzone są na co dzień różnorodne zajęcia artystyczne a dzięki aktywności członków stowarzyszenia udaje się zorganizować kilka czy kilkanaście razy w roku atrakcyjne wydarzenia kulturalne.

meksyk02.jpeg

meksyk03.jpeg

 Takim z pewnością były "Spotkania z kulturą Meksyku w Wojtówce pod Lądkiem Zdrojem" w dniach 25 i 26 maja br. Projekt "Przy-Lądek Meksyk" przygotowali studenci Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach zajęć ze Współczesnego Życia Kulturalnego pod kierunkiem dr Elżbiety Chromiec. Patronem projektu była Ambasada Meksyku, Konsulat Honorowy Meksyku, Restauracja Meksykańska Tequila. Postacią, na której skupiono główny akcent i której sylwetka widniała na plakatach była Frida Kahlo, (urodzona 6 lipca 1907 - zmarła 13 lipca 1954), meksykańska malarka. W wieku 15 lat Kahlo przeżyła poważny wypadek, który wpłynął na całe jej życie. Zrezygnowała z ambicji zrobienia kariery w medycynie i zainteresowała się malarstwem. Jej prace, często szokujące, obrazują ból i surowe życie kobiet. Wiele prac, 55 spośród 143, to autoportrety, pełne osobistej symboliki często bazującej na odniesieniach do anatomii. W obrazach widoczny jest wyraźnie wpływ rdzennej kultury meksykańskiej, przedstawianej w jasnych kolorach, z dodatkiem mieszaniny realizmu i symbolizmu.

meksyk01.jpeg

meksyk04.jpeg

Przyczyną wyboru akurat tej postaci jest metoda terapeutyczna, zalecająca badanie biografii osób, które przezwyciężając swoje ułomności potrafiły wykorzystać talent i zdolności. I tak od Fridy rozpoczęło się w Wojtówce zainteresowanie Meksykiem. Oprócz prelekcji na temat twórczości meksykańskiej malarki, można było obejrzeć film o tym tak egzotycznym dla nas kraju - o jego przyrodzie, o zwyczajach i obyczajach mieszkańców. Entuzjastycznie przyjęto koncert gitarowy w wykonaniu dwóch studentów, którzy zagrali brawurowo jazzowe wariacje na temat Meksyku. Podczas oczekiwania na koncert odbyła się szybka sesja zdjęciowa w prawdziwych meksykańskich kapeluszach. Później przeprowadzono jeszcze konkurs plastyczny a tradycyjny meksykański poczęstunek, zwłaszcza zaś chili con carne na długo pozostanie w pamięci degustujących (czy też raczej w pamięci ich porażonych kubków smakowych). Godne polecenia były też kanapeczki z pastą z avocado z jajkami i sosem majonezowo-czosnkowym.

meksyk05.jpeg

meksyk06.jpeg

Gospodarze zapowiadają kontynuację projektu "Przy-Lądek" a nam pozostaje uruchomienie wyobraźni, jaki kraj chcielibyśmy odwiedzić.