„Dmuchawce, latawce, wiatr...” – te słowa popularnej kiedyś piosenki można było zanucić podczas imprezy 17 czerwca w Kątach Bystrzyckich. Mimo zapowiedzi meteorologów i porannej burzy, latawce szybowały w blasku słońca aż pod błękitne niebo. Zawody organizowane w tej lądeckiej wsi, to – według zamierzeń organizatorów czyli Rady Sołeckiej i Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym – rodzinny piknik dla wszystkich. Najważniejsza jest część konkursowa, ale przede wszystkim dobra zabawa dla starszych i młodszych.
Ogółem w zawodach wzięło udział 17 latawców i nieco więcej zawodników, gdyż dopuszczalne była pomoc, zarówno rówieśników, jak i rodziców. Komisja sędziowska w składzie: Aldona Kędzierska, Brygida Moroz i Zbigniew Piotrowicz w pierwszej części dokonała oceny latawców pod względem estetyki wykonania, złożoności konstrukcji i staranności ich wykonania. Zgodnie z regulaminem komisja mogła przyznać maksymalnie do 10 punktów za każde z tych kryteriów i jeszcze 10 za tzw. walory dodatkowe czyli specjalne urządzenia, nietuzinkowe konstrukcje. Oczywiście latawce musiały być wykonane samodzielnie przez zawodników (w grupie młodszej dopuszczono pomoc rodziców) – latawce kupione mogły startować poza konkursem. W drugiej części oceniano pokaz lotu latawców. Nie zabrakło momentów dramatycznych – jedne konstrukcje śmiało wzbijały się w górę, inne starały się ze wszystkich sił swoich i konstruktora chociaż troszkę poszybować, a zdarzyły się też takie, które zawzięcie przypadały do trawiastego zbocza nawet nie próbując lotu. Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

Latawce płaskie, kategoria młodsi (dzieci ze szkół podstawowych i młodsze):
1. Tomasz Srebrniak (jeden z najmłodszych uczestników) – Puchar Burmistrza Lądka Zdroju
2. Patryk Piotrowski
3. Paulina Gorgała
4. Tomasz Tabaczek

Latawce płaskie, kategoria starsi (młodzież gimnazjalna i ze szkół średnich)
1. Kamil Piotrowski
2. Mariusz Golianek

Latawce skrzynkowe (z uwagi na udział tylko 4 latawców, nie zastosowano podziału na młodszych i starszych):
1. Sylwester Zieman
2. Natalia Rzeźnik i Piotr Rakoczy
3. Paweł Porysiak

Wszyscy zawodnicy otrzymali talony na wyżywienie oraz przejażdżkę konikami polskimi. Przez cały czas prowadzona była sprzedaż loterii fantowej (a główną wygraną był namiot), można było zjeść smaczny „bigosik” z młodej kapusty i spróbować wspaniałych ciast kąteckich gospodyń. Wielką frajdą był przyjazd dwóch samochodów strażackich z lądeckiej OSP – zaciekawione dzieci mogły usiąść w kabinie auta lub przymierzyć prawdziwy, strażacki hełm.
Święto latawca, główna impreza wsi Kąty Bystrzyckie to propagowanie wspólnego wypoczynku dzieci i rodziców i „zarażanie” bakcylem latawcowym. Dochód z tej imprezy Rada Sołecka, na czele której stoi sołtys Marian Rajski przeznacza na renowację miejscowego kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym przed kilku laty odkryto średniowieczne freski.

  Przygotowania    Zapisy zawodników    Próbne loty

Puchar i nagroda dla Tomka Srebniaka    Sylwester Zieman odbiera gratulacje     Mały strażak

Publiczność z zainteresowaniem oglądała auta OSP    Panie Kuczwalskie serwowały gastronomiczne pyszności    Latający model wzbudzał zainteresowanie panów

M. Bednarek