Przygotowania do przyjęcia 18 września finalistek Miss World w Lądku Zdroju rozpoczęły się miesiąc wcześniej. Po kilku spotkaniach z przedstawicielami Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kłodzku – koordynującego wizytę dziewczyn na Ziemi Kłodzkiej – powstał program 3-godzinnego pobytu „Missek” w lądeckim uzdrowisku 18 września br. W organizację przedsięwzięcia zaangażowały się trzy firmy: Gmina Lądek Zdrój, Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. i Kawiarnia Hala Albrechta. Odrębny tryb ustaleń obejmował pobyt finalistek w „Zamku na Skale” w Trzebieszowicach, gdzie zaplanowano na poniedziałkowe popołudnie konferencję prasową organizatorów i lunch dla panien. W ramach lądeckiego programu ustaliliśmy sesje zdjęciowe z fotografem, m.in. konkretne ujęcia przy basenie w „Wojciechu”, przy wannach marmurowych, oczywiście w pijalni, podczas masażu. W kawiarni Hala Albrechta zaplanowano występ dziecięcego zespołu „Damaskus” prowadzonego przez panią Jasmin Mazloum oraz wspólne warsztaty taneczne. Przygotowania obejmowały również porządkowanie obiektów i terenu wokół nich, miedzy innymi uzupełnione zostały ubytki w schodach przed „Wojciechem”. Niestety, piękną perspektywę założenia parkowego przed zakładem przyrodoleczniczym „Wojciech” zakłócały rozkopy z uwagi na  prace przy remoncie kanału podziemnego potoku Karpowskiego, ale z tym należy się pogodzić i poczekać do lipca 2007 czyli do zakończenia terminu robót. Komunikaty pogodowe były pomyślne, oczekiwaliśmy przyjazdu 15 finalistek.

Od poniedziałkowego poranka telefony dzwoniły bez przerwy. Docierały co jakiś czas nowe komunikaty:
- będzie tylko 6 finalistek, a nie 15.
- wykluczona jest kąpiel czy też sesje zdjęciowe w kostiumach kąpielowych
- wyjazd z Wrocławia jest przesunięty o godzinę później
- pobyt w uzdrowisku musi zostać skrócony, gdyż konferencja prasowa w „Zamku na Skale” w Trzebieszowicach rozpocznie się półtorej godziny wcześniej.

Tymczasem przed „Wojciechem” już od godziny 11.00 zebrał się spory tłum złożony z mieszkańców i kuracjuszy. Informowaliśmy w miarę możliwości: najpiękniejsze są w drodze z Wrocławia dopiero w okolicach Niemczy, są w Kłodzku, wyjeżdżają z Kłodzka, mijają Trzebieszowice.
Wreszcie: SĄ, PRZYJECHAŁY!  A były to:
- Eirini Karra, Miss Grecji
- Azra Gazdic, Miss Bośni i Hercegowiny
- Sara Morrissey, Miss Irlandii
- Magdalena Sebestova, Miss Słowacji
- Nokothula Sithole, Miss Południowej Afryki
- Lamisi Mbillach, Miss Ghany

Pretendentki do miana Najpiękniejszej Świata powitali w holu „Wojciecha”: Adam Szmidt, Burmistrz Lądka Zdroju, Edward Wąsiewicz, Prezes „Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A.” i Leszek Pazdyk, Przewodniczący Rady Miejskiej. Prezes Wąsiewicz zaprosił panie do pijalni, gdzie przy dźwiękach muzyki degustowały leczniczą wodę ze stylowych pijałek, podziwiając neobarokowy wystrój obiektu. Oglądając marmurowe wanny do kąpieli leczniczych i zabytkowy basen finalistki zapoznały się z historią „Wojciecha” i odwiedzających łazienki sławnych gości na przestrzeni wieków. Spacer po parku zdrojowym prowadził obok źródła Dąbrówka do Kawiarni Wiedeńskiej Hala Albrechta. Tam zaprezentował się zespół dziecięcy „Damaskus”, który powstał jako efekt odbywającego się corocznie w Lądku Zdroju Międzynarodowego Festiwalu Tańca. Niestety, panie nie skorzystały z możliwości wspólnych warsztatów tanecznych, ale chętnie pozowały do zdjęć z tancerkami. Złożyły swoje podpisy na specjalnie przygotowanych z tej okazji fotogramach, przyjęły z wdziękiem pamiątkowe dzwoneczki z wizerunkiem lądeckim i to już był koniec wizyty. Udało się jeszcze wykonać pozowane zdjęcie przed „Wojciechem”, co prawda przy protestach opiekunów grupy, że są już spóźnieni. 

Z pewnością wizyta ta dostarczyła emocji zebranym widzom, którym udało się pozyskać wiele autografów (jeden z mieszkańców zażyczył sobie wręcz autografu flamastrem na swojej koszuli). Komentowano w sposób życzliwy urodę i wdzięk dziewcząt, życząc im powodzenia podczas finału konkursu. Jako miejscowość możemy posługiwać się zdjęciami z finalistkami w celach promocyjnych przez najbliższe trzy lata, korzystać z logo konkursu i mamy film nakręcony podczas wizyty. Lecz pozostał niedosyt, że nie udało się zrealizować zaplanowanego programu tego wydarzenia. Gdyż z pewnością było to wydarzenie, o którym będziemy mówić, wymieniając wielkich gości odwiedzających lądeckie zdroje:...natomiast we wrześniu 2006 roku gościliśmy finalistki konkursu „Miss Word”.

Małgorzata Bednarek

Miss World 2.jpeg
Miss World 4.jpeg
_DSC4177.jpeg
Miss World 5.jpeg
Miss World 7.jpeg
_RW_0620.jpeg
Miss World 9.jpeg
Miss World 10.jpeg
Miss World 11.jpeg
Miss World 12.jpeg
Miss World 13.jpeg
Miss World 15.jpeg
Miss World 14.jpeg
_DSC4195.jpeg