Wiosną tego roku odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy, na które Adam Szmidt, Burmistrz Lądka Zdroju zaprosił Mieczysława Krywieńkę, Nadleśniczego Nadleśnictwa Lądek Zdrój oraz Irenę Foremnik i Ewelinę Pałygę-Frodymę, przedstawicielki Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Postanowiono opracować koncepcję całościową zagospodarowania lasów na terenie Gminy Lądek Zdrój pod kątem turystyki.
Jednocześnie zdecydowano, że te trzy instytucje podejmą się wyposażenia istniejącego już systemu ścieżek spacerowych w tzw. małą infrastrukturę turystyczną. Do realizacji tegorocznej wybrano ścieżkę wędrówkową nr 1 (czerwona) z Lądka Zdroju przez Ułęże na górę Borówkową. Zespół roboczy przeszedł trasę 11 maja br. wyznaczając miejsca, gdzie powstać miały stanowiska wypoczynkowe.

Prace rozpoczęto na początku lipca zostały już ukończone. Powstało sześć stanowisk wypoczynkowych, w tym na Czarnym Urwisku (Ułęże - wzniesienie za Geovitą) oprócz stołu i ław także wiata. Usunięto w tym miejscu tzw. samosiewy zasłaniające przepiękną panoramę miasta i okolic - uzdrowisko widoczne jest stąd na tle Śnieżnika i Czarnej Góry (przed wojną znajdowała się tutaj altana). Druga wiata wybudowana została na Przełęczy Lądeckiej, tuż obok przejścia granicznego Lutynia – Travna.

Przedstawiciele trzech instytucji dokonali odbioru prac w dniu 5 września br. Natomiast  oficjalne otwarcie trasy wędrówkowej na Górę Borówkową wyposażonej w nowe miejsca wypoczynkowe nastąpi 30 września br. w ramach Przeglądu Filmów Górskich. Poczyniono starania, by można było wejść na nową wieżę na szczycie Borówkowej (jej oficjalne otwarcie Czesi zaplanowali w październiku). Wzniesiona ponad 25 metrów w górę gwarantuje wspaniałe widoki tym, którzy staną na platformie widokowej. Warto przypomnieć, ze jest to już kolejna wieża widokowa w tym miejscu. Pierwszą postawił w 1870 r. zarząd lądeckiego uzdrowiska, przy późniejszych budowlach działali już członkowie lądeckiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (GGV). W latach 80-tych minionego wieku spotykali się tu opozycjoniści z polsko-czesko-słowaccy.
Osoby chętne zapraszamy 30 września na wycieczkę, rozpoczęcie o godz. 9.00 przy Geovicie.

Ułęże 1.jpeg
Wiata nad stanowsikiem wypoczynkowym na Ułężu

wieża 05.09.06.jpeg
Prace przy wznoszeniu wieży na górze Borówkowej

tekst i foto: Małgorzata Bednarek
6 września 2006 r.