W dniach 28 kwietnia - 6 maja świętowaliśmy Wielką Majówkę jako Dni Lądka. Już po raz trzeci, tym razem 28 kwietnia 2007 r. Lądczanie. obchodzili Święto Patrona miasta - św. Jerzego. Tradycyjnie dopisała pogoda. Główne uroczystości rozpoczęły się o 9.30 procesją spod Procesja Sanktuarium Uzdrowienia Chorych do kaplicy św. Jerzego w Parku Moniuszki. Przed mszą św. polową obok kaplicy Adam Szmidt, Burmistrz Lądka Zdroju powitał gości m.in.: księży z Biskupem Ignacym Decem na czele, posłów Wiesława Kiliana, Waldemara Wiązowskiego, Honorowych Obywateli Lądka Zdroju: Ludwika Pikułę, prof.  Wojciecha Ciężkowskiego, Mieczysława Krywieńkę, poczty sztandarowe, mieszkańców, kuracjuszy i turystów. Jako gospodarz parafii zabrał głos ks. Prałat Marek Połochajło, wyrażając zadowolenie, że patronem Lądka Zdroju jest św. Jerzy, tak związany z miastem. ks. Bp Ignacy Dec zapowiedział, że intencją mszy św. jest boże błogosławieństwo dla uzdrowiskowego miasta, znanego w Polsce i na świecie, oby działo się tu zawsze wiele dobrego. Uznał, że tytuł Prałata, jaki otrzymał niedawno ks. Połochajło to wyróżnienie dla miasta i powód do radości.
Po mszy św. goście zwiedzili Izbę św. Jerzego, którą otwarto w roku ubiegłym, gdzie biskup Dec wpisał się do księgi pamiątkowej.

Tymczasem w rynku już od godzin przedpołudniowych trwała Giełda Pocztówka okolicznościowa Rzemiosła Artystycznego, obozowisko rozbijało bractwo rycerskie, stoiska prezentujące swoje osiągnięcia urządzała miejscowa młodzież. W tym roku wydana została z okazji obchodów Dnia Patrona promocyjna widokówkaktórą można było kupić podczas imprezy i przybić sobie okolicznościową  pieczątkę.Punktualnie o 14-tej zabrzmiał lądecki hejnał i wciągnięto flagę na maszt. Po raz pierwszy w historii miasta zostały wręczone Medale św. Jerzego „Zasłużony dla Lądka Zdroju”. Rada Miejska podjęła uchwałę mówiącą o przyznawaniu tego odznaczenia w lutym tego roku. Odznaczenia będą wręczane co roku, w dzień Patrona Miasta. Odznaczeni medalami św. Jerzego Medale z rąk Adama Szmidta, Burmistrza Lądka Zdroju i Leszka Pazdyka, Przewodniczącego Rady Miejskiej otrzymali: Więcesława Iwańska, Bolesław Januszkiewicz, Profesor Jan Wiesław Kochański, Czesław Korobij, Stanisław, Wiktor Michalkiewicz, Profesor Przemysław Minta, Ks. Prałat Marek Połochajło, Władysław Rakoczy, Janina Antonina Rudziak, Jacek Woleński (na zdjęciu laureaci odznaczenia  z władzami miasta i gminy).

Kolejnym ważnym wydarzeniem było otwarcie Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Starszego. Siedziba Galerii mieści się w barokowej kamienicy, przy ul. Rynek 1, należącej w latach 1724 - 1742 do Michała Klahra Starszego, wybitnego artysty rzeźbiarza śląskiego. Remont pomieszczeń (starsi mieszkańcy pamiętają, że mieściła się w nich dawniej restauracja „Pod Matka Boską”, nazywana tak od rzeźby umieszczonej nad wejściem do budynku a wykonanej właśnie przez Klahra) został przeprowadzony dzięki pozyskanym przez Gminę środkom unijnym. Pierwsza wystawa w lądeckiej Galerii to ekspozycja czasowa „Historia Lądka Zdroju” poświęcona rozwojowi miasta na przestrzeni dziejów, począwszy od średniowiecza, aż do wieku XX.  Atrakcję stanowią fotokopie dokumentów związanych z historią miasta, a także plany, foldery i dzieła sztuki pozyskane specjalnie na wystawę ze zbiorów prywatnych.Pracownikiem Galerii jest p. Tomasz Nowicki, historyk sztuki, który opracowuje plany gromadzenia zbiorów, kolejne wystawy a dla szkół i wszystkich chętnych już przygotował lekcje muzealne prowadzone w placówce i jako wycieczki na terenie miasta.

Tradycją sie stały Parady Rycerskie czyli wjazd św. Jerzego na rynek miasta, poprzedzony świtą giermków (uczniowie szkoły podstawowej nr 1). Burmistrz Adam Szmidt wręczył po raz kolejny symboliczny klucz od miasta jego patronowi i rozpoczęły się prezentacje artystyczne. Jarmark Talentów to programy muzyczno-taneczne przygotowywane przez lądeckie szkoły i zespoły (na zdjęciu Chór ze Szkoły Podstawowej nr 1). W przerwach odbywały się pokazy walk rycerskich, ogłoszono wyniki konkursu plastycznego. Przez godzinę najmłodszych zabawiał zespół Kosmo-Kwaki. Z powodu awarii zasilania publiczność długo czekała na gwiazdę wieczoru, zespół Papa Dance, ale opłaciło się - koncert usatysfakcjonował zgromadzonych fanów. 

Spośród  zaproponowanych podczas „długiego weekendu” imprez każdy wybrał coś dla siebie. Część skorzystała z możliwości aktywnego wypoczynku i wzięła udział w Biegu św. Jerzego w niedzielę 29 kwietnia. Otwarcie letniego sezonu na Borówkowej maj 2007.jpeg Wiele osób wędrowało 1 maja szlakami na Górę Borówkową, gdzie inaugurację sezonu turystycznego - otwierając wieżę widokową - ogłosili nasi sąsiedzi,  Czesi z Javornika. Można było kupić pamiątkową widokówkę, znaczek turystyczny, wpisać się do księgi gości a nawet przejrzeć skserowane wpisy z lat 30-tych XX w. Święto 3 maja uczczono koncertem Orkiestry Zdrojowej i Mszą świętą. Na Stawach Biskupich pływano na „bele czym” i bawiono się na zabawach tanecznych. W sobotę i niedzielę (5, 6 maja) miłośnicy a szczególnie miłośniczki minerałów ozdobnych mogli je oglądać i nabywać w ramach Targów Minerałów.
 Zakończeniem Wielkiej Majówki było spotkanie strażaków Ziemi Kłodzkiej we Wrzosówce - Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Po uroczystej Mszy św. wręczno odznaczenia zasłużonym. Z naszej Gminy otrzymali je: druh Tadeusz Lebiedź - za wysługę 45 lat i druh Piotr Latos - Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

9maja 2007 r.
tekst i zdjęcia: M. Bednarek