Wielu mieszkańców obserwuje remont w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II (taką nazwę nosi od listopada 2006 r. dawny Park Centralny rozciągający się poniżej "Wojciecha"). Remont kanału podziemnego potrwa jeszcze do sierpnia, tymczasem już widać nowy kształt fontanny, który nie zawsze spotyka się z przychylną oceną przechodniów. Prezentujemy poniżej jak będzie wyglądała przebudowana fontanna. Jest to projekt dwu architektek: Aurelii Debellis (Włochy) i Agnieszki Lasoty (Polska). Przy opracowywaniu koncepcji fontanny panie wzięły pod uwagę konfigurację terenu, uzdrowiskowo-rekreacyjny charakter miasta, dekoracje z zaczerpnięte z przykładów zdobienia z terenu całego miasta oraz współczesne rozwiązania zagospodarowywania przestrzeni publicznych.
Misa fontanny to klasyczny przekrój misy z XVIII i XIX w. z zaznaczonym zrębem, cebulowym wybrzuszeniem i kielichową podstawą. Planowane jest wykończenie beżową kamienną okładziną na żelbetowej konstrukcji, całość o średnicy 8 metrów. Nawiązanie do misy jest żartobliwe - to nie misa z wgłębieniem, ale płaska powierzchnia, po której będzie spływać woda. Dlatego zróżnicowano wysokość - z jednej strony 80 cm a z drugiej tylko 35 cm. Woda będzie wypływać ze szczeliny wzdłuż dłuższej krawędzi oraz z nieregularnie rozmieszczonych wodotrysków. W gruncie okalającym misę znajdzie się kolejna szczelina, w której woda będzie znikała.
Projektowi przyświecał finezyjny żart - mamy nadzieję, że spodoba się on mieszkańcom i gościom Lądka. Planowane otwarcie już w sierpniu br., natomiast w kolejnym numerze Debat przedstawimy projekt fontanny kwadratowej naprzeciw Hali Albrechta.
Projekt fontanny

29 maja 2007 r.
tekst: M. Bednarek