Telewizyjny Klub Seniora to audycja na antenie TVP3 Wrocław realizowana prawie od dwóch lat i ciesząca się dużym zainteresowaniem. Jej emisje – w niedzielne poranki o godz. 8.00 i we wtorki o godz. 19.30 – ogląda nawet 100 tysięcy widzów. Program przedstawia lokalne społeczności w wieku 50+, które znajdują różne sposoby na realizację swoich pasji, hobby i aktywności . Jedno z dziesięciu wakacyjnych wydań nagrywanych na terenie różnych miast Dolnego Śląska gościliśmy 13 lipca w Lądku Zdroju.
Jako pierwsze nagrano sceny w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju, gdzie panie z lądeckiego Klubu Seniora: Helena Malinowska i Mirosława Stolarczyk pokazały pomieszczenie, do którego klubowicze wprowadzą się po wakacjach. W ostatnim roku spotkania zawieszono z uwagi na remont w budynku, a warto pamiętać, że w lądeckim domu kultury seniorzy mieli swoją siedzibę od czasu powstania klubu czyli od 1976 r. Po wizycie w CKiR zaplanowano spotkanie w kawiarni „Elysjum”. Nastrojowo urządzone wnętrza zostały dodatkowo udekorowane przyniesionymi przez panie robótkami w rodzaju serwet haftowanych, serwetek, robótek szydełkowych i na drutach, suszonymi kompozycjami kwiatowymi a nawet chustami z jedwabiu ręcznie malowanymi. Przy kawie i herbacie prowadzący program państwo: Maria Bierska i Marek Łyczkowski rozmawiali na temat historii i działalności Klubu Seniora w Lądku Zdroju oraz o planach na przyszłość z paniami: Heleną Malinowską, Krystyną Kubicą, Janiną Laskowską, Martą Kornek, Wacławą Wojgienicą, Anną Oleś-Kanik. W spotkaniu uczestniczyły też panie Więcesława Iwańska i Janina Rudziak jako emerytowane nauczycielki należące do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przybyli również działający w Lądeckiej Galerii: Danuta Chomyn, Krystyna Leśniewska-Pasionek, Kazimierz Makarowski i Wiktor Michalkiewicz, którzy opowiedzieli o swoich  artystycznych pasjach. Mimo pewnego napięcia wynikającego z obecności kamery telewizyjnej i czasem konieczności powtarzania pewnych ujęć, panowała bardzo miła atmosfera a na koniec uczestnicy nagrania na pamiątkę zrobili sobie wspólne zdjęcie przed kawiarnią.

Ponieważ wszystkie drogi w Lądku Zdroju prowadzą do „Wojciecha” nie mogło zabraknąć w programie telewizyjnym kąpieli w marmurowym basenie wypełnionym leczniczą wodą termalną. Już seniorzy wypowiadali się na temat zalet zabiegów uzdrowiskowych z których również korzystają. Lądeckie wody są wskazane właśnie dla ludzi starszych, więc promocja lecznictwa uzdrowiskowego w Lądku Zdroju w programie skierowanym właśnie dla tej grupy wiekowej była niezbędna.

Realizatorzy programu za cel stawiają sobie pogłębiania świadomości ekologicznej, więc zawieźliśmy ekipę telewizyjną do gospodarstwa agroturystycznego „Skowronki” w Radochowie. Tam wykorzystuje się energię naturalną z zamontowanej na dachu budynku baterii słonecznej. Panie - Renata Czaplińska i Karina Fuglińska pokazały też swój ekologiczny ogród, który dostarcza świeżych i zdrowych warzyw na posiłki dla gości.

Sesję zdjęciową zakończyliśmy w Skrzynce, gdzie czekały już niezawodne panie z zespołu „Skrzynczanki”. Dzięki uprzejmości państwa Stańców materiał nakręcono w ich ogrodzie, w otoczeniu wspaniałych kwiatów. Mimo lekkich obaw wywołanych nieobecnością akompaniatora zespołu - ale pod opiekuńczym okiem i uchem sołtysa Jana Miszczyńskiego - „Skrzynczanki” wykonały brawurowo trzy piosenki, z których jedna oczywiście zapraszała do odwiedzin lądeckiej gminy.

Na antenie wrocławskiej TVP3 program emitowano w niedzielę 22 lipca i we wtorek 24 lipca. Ponieważ w naszym regionie nie odbieramy tego programu (tylko niektórzy mają dostęp przez kablówkę) dzięki uprzejmości telewizji otrzymaliśmy program na płycie DVD i dla uczestników nagrania przewidziano specjalny pokaz w Centrum Kultury i Rekreacji.
Jako inspektor ds. promocji współpracowałam z ekipą telewizyjną od strony organizacyjnej. Za pomoc w realizacji programu dziękuję wszystkich, którzy wzięli w nim udział a także:
Pani Zofii Krawczyk z kawiarni „Elysjum”, „Uzdrowisku Lądek-Długopole S.A.”, Centrum Kultury i Rekreacji oraz pani Grażynie Mańczak z lądeckiego OPS.

Realizacja tego programu zbiegła się w czasie z inicjatywami, by zaktywizować lądecką społeczność w wieku 50+. Są zamierzenia zorganizowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku, są pomysły na spotkania i kursy. Z uczestnikami nagrania umówiliśmy się, że spotkamy się zaraz po wakacjach, by stworzyć plan działania. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

DSCF0543.jpeg
DSCF0545.jpeg
DSCF0547.jpeg
DSCF0548.jpeg
DSCF0549.jpeg
DSCF0555.jpeg
DSCF0556.jpeg
DSCF0558.jpeg
DSCF0571.jpeg
DSCF0613.jpeg

19 lipca 2007 r.
tekst: Małgorzata Bednarek
zdjecia: Marek Łyczkowski