XII Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju dobiegł końca. Znakomita pogoda, bogaty program i tłumy publiczności z całej Polski sprawiły, że było to wydarzenie wyjątkowe.
 
Międzynarodowe jury w składzie: Artur Hajzer (Polska), Maria Jirmanova (Czechy) i John Porter (Wielka Brytania) w niedzielne popołudnie ogłosiło oficjalny werdykt.
 
W konkursie uczestniczyły 22 filmy nadesłane z Polski, Rosji, Włoch, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Ukrainy i Kanady.
 
Grand Prix Przeglądu oraz czek na 1000 euro ufundowany przez sponsora imprezy firmę HiMountain
trafił do rąk Marcina Tasiemskiego za produkcję "Niematotamto"- historię 40-letniego wspinacza, który musi poddać sie skomplikowanej operacji.
Film jest bardzo osobistą, a jednocześnie  niepozbawioną humoru opowieścią człowieka, który nie poddaje się mimo różnych przeciwności losu.
 

Kultura, Ekologia, Człowiek to kolejna kategoria, w której zwycięzcą okazał się film "E11" Dave'a Browna. Film o detrminacji graniczącej z obsesją, o sięganiu do granicy ludzkich możliwości, o wielkiej pasji.
A wszystko to ograniczone do kilku metrów skały.
 
Jury doceniło  także film "Zapach szczytu" (The smell of mountain top) Wiktora Trofimowa, przyznając mu nagrodę główną w kategorii Góry Nieznane.
Nagrodę specjalną jury otrzymał niezwykły, nepalski film "W podróży z czerwonym bogiem"(On the road with the Red God Macheddendranath)
Kesanga Tsetsen Lamy. W obrazie doceniono  pasję, energię i determinację mieszkańców doliny Kathmandu, którzy uczestnicząc w mistycznym obrzędzie trwającym wiele miesięcy, dążą do celu,
przełamując fizyczne i psychiczne bariery.
Marcin Tasiemski zdobył również Nagrodę Publiczności i wyróżnienie jury w kategorii Góry Nieznane.
Humor, dystans do własnych problemów, optymizm, mimo wielu przeciwności to - zdaniem jurorów - główne atuty fimu tego autora.
Nagroda Burmistrza Lądka Zdroju powędrowała do Keitha Partridge'a za niezwykły film "Duet". W uzasadnieniu podkreślano, przede wszystkim, jego przesłanie i nawiązanie do humanistycznych wartości.
Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z Gerlinde Kaltenbrunner, najlepszą himalaistka na świecie, mającą na swoim koncie 10 zdobytych szczytów ośmiotysięcznych.
 

XII Przegląd już za nami. Pozostaje nam czekać rok na kolejne fimowe relacje ludzi, dla których góry są sposobem na życie. Nie ma to tamto.
 
Zapraszamy na strone www.przeglad.ladek.pl
 

  jury.jpeg

nag_2.jpeg

nagrod_1.jpeg

nagrody.jpeg

publc.jpeg

public2.jpeg

losy.jpeg

boss.jpeg

Fot. Marzena Zawal