W dniach 14-20 lipca w ramach partnerskiego projektu Stowarzyszenia Stacja Stronie i Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju zatytułowanego „Stacja TEATR – wysiadamy!!!”, odbył się cykl warsztatów teatralnych, muzycznych, fotograficznych i stylizacyjnych, adresowanych do młodych ludzi z Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego. Efektem finalnym warsztatów jest spektakl uliczny pt: „Power of Love” w reż. Jarosława Filipskiego z Teatru From Poland. Spektaklowi towarzyszy muzyka przygotowana podczas warsztatów prowadzonych przez Filipa Bułacińskiego.
      Projekt jest przede wszystkim zakrojonym na szeroką skalę działaniem społecznym, dlatego postanowiliśmy wybrać jako temat przewodni naszych prac teatralnych, muzycznych i fotograficznych coś, co nie omija w życiu nikogo z nas, coś co nadaje życiu sens, wzbudza radość i daje szczęście Mowa o ... MIŁOŚCI!!! „Power of Love”, to spektakl o tym jak wiele ma ona różnych twarzy. Od niewinnych spojrzeń, przez namiętność, pożądanie, upojenie, zatracenie, zazdrość, tęsknotę i szaleństwo. Czas i miejsce spektaklu nie są określone, co pozwala pojawiać się na plenerowej scenie postaciom bajkowym, mitycznym, symbolicznym, wyjętym z kultury masowej. Co ważne, aktorem w „Power of Love” jest również widz. Zaczepiany, zmuszany do reagowania na dziejące się akcje, zapraszany do pomocy w poszukiwaniach „drugiej połowy”, pytany o złote środki na jej odszukanie, uczestniczący w miłosnej orgii.
      Premiera „Power of Love” odbyła się 20 lipca o godz. 20.30 na lądeckiej starówce, co było dodatkowym atutem przedstawienia. Nieco magiczny i odrealniony spektakl potrzebował bowiem specyficznej atmosfery, którą lądecki rynek posiada bez dwóch zdań. Wystarczyło włączyć teatralne reflektory, by zamienić plac przy pręgierzu w wymarzoną scenę. Postaci, Amora na szczudłach, kopciuszka, Romea i Julii, Pani z romantyczną kolacją, nie potrzebowały w tej scenerii, żadnych dodatkowych efektów, by stworzyć kreacje absolutnie wyjątkowe, czerpiąc z wyjątkowości miejsca.  Publiczność, też nie zawiodła. Tłumnie przybyli widzowie przyjmowali kolejne sceny spektaklu oklaskami, co udało mi się wcześniej zaobserwować jedynie na dużych festiwalach teatralnych, gdzie publiczność można nazwać „nadzwyczajną”. A tu niespodzianka!!! Widzowie „Power of Love” w Lądku byli  nadzwyczajni w pełnym tego słowa znaczeniu!!! Chyle czoła. To nie łatwa sztuka, mieć podejście do sztuki, zwłaszcza w czasach, gdy „królem” sztuk wszelakich stały się telenowele i „tasiemce”, dla „niewymagających”
      Pytana o przesłanie spektaklu odpowiadam z upartością „nie próbuj niczego się doszukiwać, po prostu patrz i odczuwaj!!!” To spektakl, w którym każdy zobaczy coś innego. W jednym przywoła wspomnienia, albo po prostu pozwoli uśmiać się do łez. W kimś innym wzbudzi marzenie o romantycznej kolacji przy świecach. Dzieci urzeknie połówka pomarańczy tańcząca z połówką limonki,  książę z pantofelkiem zauroczy niejedna panią,  kopciuszek nie jednego pana, a Amor być może ustrzeli jakieś nieczułe dotąd serce. Tu nie ma instrukcji obsługi, ani złotych środków, dokładnie tak, jak w miłości. Każdy ma swój sposób, naszym sposobem na jej pokazanie jest „Power of Love”. Ważne tylko byśmy pamiętali, że bez NIEJ bylibyśmy jak miedź brzęcząca, albo cymbał brzmiący, bez NIEJ bylibyśmy niczym, bez NIEJ nic byśmy nie zyskali... 
     Jestem przekonana, że aktorzy Teatru Którego Być Nie Powinno i wszyscy którzy działają z nami w tym projekcie zyskali dzięki „Power of Love” naprawdę ogromnie wiele. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają i finansują nasze działania projektowe:
Fundacji J&S Pro Bono Poloniae wspierającej nas finansowo w ramach programu Aktywna Wiosna, Burmistrzowi Lądka Zdroju Panu Kazimierzowi Szkudlarkowi, który zgodził się pełnić patronat honorowy nad projektem i spektaklem „Power of Love”, Radzie Miejskiej Lądka Zdroju, Dyrektorowi Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju Pani Małgorzacie Bednarek, Dyrektorowi Centrum Sportu i Rekreacji w Stroniu Śląskim Pani Renacie Nowak, Prezesom Stowarzyszenie Stacja Stronie Panom Tomaszowi Pawlędze i Jackowi Kądziołce. Dziękuję Paniom Marzenia Zawal, Dorocie Kondrackiej, Katarzynie Janikowskiej i Panom Mateuszowi Kurdzielowi, Filipowi Bułacińskiemu , Andrzejowi Sikorskiemu i Michałowi Pietkiewiczowi – osobom, które wspierały nas w naszej pracy swoim codziennym działaniem na rzecz projektu, jego tworzeniu,  promowaniu i realizacji. 


RELACJA W TV ŚNIEŻNIK---------POWER OF LOVE

Scena Bachanaliów Amor upojony Dopiero upadek na samo dno pozwala się podnieść... Powstać pozwala nam miłość...

Aż po czasu i wieczności kres... Romeo i Julia Książę w poszukiwaniu właścicielki najsłynniejszego w historii pantofelka:) Komentarz byłby zbędny:) Który utwór będzie najlepszy...

Jak to zrobić żeby było wiadomo o co chodzi... Reżyser w akcji!!! Warsztat fotografii: Elvis nie zauroczył pani z warzywniaka:) Książę z pantofelkiem w swoim żywiole:) Choćbyś uciekał i krył się strzała Amora i tak cie dopadnie:)

Wojciech Kowalski, aktor teatralny i filmowy nad Białą Lądecką zmienia się w Bachusa:)

Karolina Sierakowska
29 lipca 2008