W nocy z 20/21 grudnia 2007 r. z okazji przystąpienia Polski do układu z Schengen, na przejściu granicznym Lutynia/Travna odbyło się uroczyste otwarcie granicy dla ruchu kołowego do 3.5 tony. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy obu przygranicznych miejscowości, turyści, władze samorządowe oraz goście:
- Burmistrz Lądka Zdroju Pani Joanna Walaszczyk
- Starosta Javornika Jiri Jura
- Z-ca Starosty Jawornika Petr Mimra
- Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego reprezentujący Marszałka pan Patryk Wild
- Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Pan Zbigniew Piotrowicz
- Przedstawiciel Starosty kłodzkiego Pani Mirosława Boduch
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Lądku Zdroju Pan Leszek Pazdyk.
Po oficjalnych przemówieniach władz samorządowych - Lądka, Jawornika, powiatu kłodzkiego i województwa, Komendant Straży Granicznej Zdzisław Pakuła złożył meldunek burmistrzowi o przekazaniu granicy. Później wysłuchano hymnów: polskiego, czeskiego i Unii Europejskiej a regiment czeskich wojaków uczcił wydarzenie wystrzałami z armat. Ponad Przełęczą Lądecką rozbłysły różnobarwne fajerwerki a burmistrzowie obu przygranicznych miejscowości przecięli symbolizującą granicę wstęgę w kolorach niebiesko-czerwono-białą. Wstęga pocięta na kawałeczki trafiła w charakterze pamiątki do wielu domów w Jaworniku i Lądku. Pierwsze samochody przejechały przez granicę.
Później przy wielkim ognisku rozpalonym przez strażaków ogrzewano się piekąc kiełbaski oraz raczono się gorącą herbatą z rumem i zimnym czeskim piwem. Gwoli prawdy historycznej należy odnotować, że sceneria wydarzenia była bajkowo zimowa – śnieg i oszronione drzewa a mrozu tylko kilka stopni.

Małgorzata Bednarek


3.jpeg
1.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
7.jpeg
8.jpeg
9.jpeg
10.jpeg
11.jpeg
12.jpeg
13.jpeg

Zdjęcia: Ludwik Pikuła