W dniu 28.12.2007 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę o utworzeniu spółki „Koleje Dolnośląskie S.A.”. Głównym zadaniem spółki będzie przewóz pasażerów autobusami szynowymi na terenie Dolnego Śląska. Będzie to drugi obok Przewozów Regionalnych PKP przewoźnik na terenie naszego regionu, czyli wreszcie przełamanie monopolu i konkurencja, co w efekcie powinno przynieść rozszerzenie oferty komunikacyjnej oraz poprawić jakość świadczonych usług.
    W tym roku KD wykorzystując 12 szynobusów (cztery    w eksploatacji, osiem z terminem dostawy w marcu) zaczną obsługiwać trzy trasy:  
-Świdnica-Kobierzyce-Wrocław-Trzebnica ( trasa poza węzłem wrocławskim jest w zarządzie samorządowej Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei)
-Lubin-Legnica-Świdnica-Kłodzko-Polanica Zdrój
-Wałbrzych-Nowa Ruda-Kłodzko-Lądek Zdrój-Stronie Śląskie (reaktywowanie ruchu osobowego na linii Kłodzko Nowe-Stronie Śląskie stanie się możliwe dzięki przyznaniu Polskim Liniom Kolejowym 9 mln zł na remont najbardziej zdekapitalizowanego odcinka Trzebieszowice-Stronie Śląskie).
źródło: www.sejmik.dolnyslask.