IX Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej odbyły się 8 marca 2008 w Kłodzku. Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski. Koła Gospodyń, Rady Sołeckie i stowarzyszenia zaprezentowały w sumie 74 nakryte stoły związane ze Świętami Wielkanocnymi. Organizatorzy musieli odmawiać kolejnym chętnym, gdyż zabrakłoby miejsca w hali kłodzkiego OSiR-u.


Od godziny 10-tej trwały prezentacje poszczególnych gmin na scenie oraz występy zespołów dziecięcych i ludowych. Rozstrzygnięto też wcześniej ogłoszone konkursy: na plakat wielkanocny (napłynęło 127 plakatów ze wszystkich szkół), konkurs na pisankę wielkanocną (20 uczestników), konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Spotkania Wielkanocne Ziemi Kłodzkiej zaszczycił swoją obecnością Jego Ekscelencja ks. biskup Ignacy Dec, który złożył zebranym życzenia świąteczne a potem z przyjemnością oglądał przygotowane ekspozycje, czasami dokonując degustacji.

Gminę Lądek-Zdrój reprezentowały 3 stoły, przygotowane – tradycyjnie już – przez Skrzynkę, Trzebieszowice, Konradów. Skrzynka to oczywiście Rada Sołecka i zespół ludowy Skrzynczanki, który wystąpił na scenie z repertuarem o naszej gminie. W imieniu wsi Trzebieszowice w przygotowanie stołu zaangażowały się panie z niedawno założonego Koła Gospodyń. Natomiast ze wsi Konradów przyjechała pani Krystyna Kopytko z własnoręcznie przygotowanymi potrawami i barwnymi kwiatami z bibuły.

Sukcesem naszej Gminy jest I miejsce dla palmy wielkanocnej wykonanej w Skrzynce. Nad palmą pracowano prawie dwa tygodnie, ma ok. 4 metrów wysokości i obejrzeć ją będzie można w kościele p.w. św. Bartłomieja. Sukces tym większy, ze już czwarty rok z rzędu podczas imprezy stołów wielkanocnych nagroda za najpiękniejszą palmę trafia właśnie do Skrzynki. Składamy najserdeczniejsze gratulacje dla osób, które pracowały nad tym dziełem!

Miłym akcentem lądeckim było też ogłoszenie, że pani Maria Wiertelak prowadząca gospodarstwo „Pod Bukiem” w Kątach Bystrzyckich” otrzymała III nagrodę w wojewódzkim konkursie ogłoszonym przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu na „Najlepiej zorganizowane gospodarstwo Agroturystyczne – Zielone Lato 2007”.

Spotkania Tradycji Wielkanocnych na stałe już weszły do kalendarza imprez Ziemi Kłodzkiej i są okazją do podpatrzenia znakomitych pomysłów na ozdoby świąteczne i na pokazanie kunsztu kulinarnego, gdzie liczy się nie tylko smak, ale atrakcyjna forma podania.   

Małgorzata Bednarek

CIMG2291.jpeg    CIMG2292.jpeg    CIMG2293.jpeg   

CIMG2294.jpeg    CIMG2295.jpeg    CIMG2296.jpeg   

CIMG2298.jpeg    CIMG2300.jpeg    CIMG2302.jpeg   

CIMG2303.jpeg    CIMG2304.jpeg    CIMG2305.jpeg   

CIMG2307.jpeg    CIMG2308.jpeg    CIMG2309.jpeg   

CIMG2318.jpeg    CIMG2320.jpeg    CIMG2321.jpeg   

CIMG2317.jpeg    CIMG2316.jpeg    CIMG2312.jpeg