W dniach 7-11 czerwca 2008r. w Lądku Zdroju gościła delegacja holenderska z miast Goedereede i Middelharnis. Głównym celem wizyty było przekazanie samochodu pożarniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku Zdroju. W niedzielę goście zostali zaproszeni na lądecko-strońskie zawody strażackie, podczas których strażacy mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną i sprawność bojową.Zawody składają się z dwóch konkurencji-sztafety z przeszkodami  i ćwiczenia bojowego. Niestety pogoda nie dopisała i ze względu na bezpieczeństwo sztafeta została odwołana.Drużyny strażackie wzięły udział tylko w bojówce. Polega ona na rozwinięciu linii gaśniczej i zbiciu siłą strumienia wody z prądownicy czterech pachołków i obróceniu specjalnej tarczy.Holenderscy goście dzielnie kibicowali naszym strażakom, a później mieli okazję spróbować pysznej grochówki strażackiej.
      W godzinach popołudniowych odbyła się ceremonia przekazania auta bojowego.To dar od Rady Miejskiej Middelharnis, sąsiedniego miasta partnerskiej dla Lądka Zdroju miejscowości Goedereede. Po przemówieniach i podpisaniu porozumienia o przekazaniu i przyjęciu auta przez burmistrzów Middelharnis i Lądka Zdroju panią Greet de Vries-Hommes i pana Kazimierza Szkudlarka, wręczono prezesowi lądeckiej jednostki OSP, panu Leszkowi Pazdykowi, kluczyki od samochodu. Strażacy zaprezentowali auto, robiąc objazd wokół lądeckiego rynku.
      Nie da się ukryć, iż dużą zasługę w nawiązaniu kontaktu i przekazaniu auta ma sekretarz z Middelharnis pan Harrie Scholtens, były sekretarz w Goedereede. Za jego przyjaźń strażacy podziękowali mu odznaczeniem w postaci Złotego medalu ”Za zasługi dla pożarnictwa”. Po uroczystości wszyscy obecni zostali zaproszeni na zwiedzanie wystawy fotograficznej, przygotowanej przez pracowników urzędu z Goedereede, prezentującej ich przepiękne rejony.
      W następnych dniach holenderska delegacja podczas spaceru po Lądku Zdroju poznawała historię i atrakcje lądeckiego uzdrowiska.W trakcje wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 nasi goście otrzymali herby Lądka Zdroju własnoręcznie zrobione przez dzieci. Później mieli okazję spotkać się ze strażakami z Konradowa i obejrzeć inwestycje, które dzięki nim zostały zrealizowane w tej niewielkiej miejscowości.Strażacy z Holandii wybrali się także w  niezapomnianą wycieczkę samochodami terenowymi na górę Borówkową, gdzie z wieży widokowej podziwiali przepiękne krajobrazy.
      Podsumowaniem wizyty było spotkanie z radnymi Lądka Zdroju w Urzędzie Miasta i Gminy- wymieniono się doświadczeniami w zakresie samorządności gmin i zaprezentowano tematy dalszej współpracy.

  holendrzy6.jpeg holendrzy5.jpeg holendrzy3.jpeg holendrzy1.jpeg

CIMG3195.jpeg CIMG3187.jpeg CIMG3185.jpeg CIMG3183.jpeg

CIMG3172.jpeg CIMG3170.jpeg CIMG3169.jpeg CIMG3167.jpeg

CIMG3166.jpeg IMGP1649.jpeg IMGP1669.jpeg IMGP1678.jpeg

IMGP1692.jpeg IMGP1709.jpeg

tekst: Gracjana Pazdyk