Przygotowania do dożynek trwały od początku lata gdy po naradzie z sołtysami lądeckich wsi Burmistrz Lądka Zdroju ogłosił konkurs o tytuł „Piękna wieś 2008”. Zaś jeszcze w minionym zapadły ustalenia, że Dożynki Gminne w 2008 r. odbędą się w Skrzynce.
Już dwa tygodnie przed terminem imprezy rozwieszone w całej gminie i jej sąsiedztwie plakaty zapraszały w dniu 30 sierpnia do udziału w tym święcie. Mszę świętą w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja odprawiał ks. Dziekan Marek Połochajło a później barwny korowód przeszedł na wiejski plac rekreacyjny. Starostami dożynek byli:
Urszula Michorczyk - zamężna, 2 córki (14 i 18 lat), posiada gospodarstwo o powierzchni 7,42 ha. Pracuje w służbie zdrowia. Interesuje się muzyką ludową . Jest aktywną członkinią zespołu „Skrzynczanki”.
Jarek Bołoz – żonaty, córka (9 lat), posiada gospodarstwo o powierzchni 63 ha. Prowadzi zakład usług leśnych. Zainteresowania – konie, posiada 9 w swoim gospodarstwie.
Starosta Jarek Bołoz i starościna Urszula Michorczyk wręczyli chleb Gospodarzowi czyli Kazimierzowi Szkudlarkowi, Burmistrzowi Lądka Zdroju, który podziękował za chleb i trud rolnikom oraz przywitał wszystkich zaproszonych gości. Wśród nich znajdowali się m. in: Leszek Pazdyk, Przewodniczący Rady Miejskiej, Zbigniew Piotrowicz, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A, Józef Nowicki, Komendant Komisariatu Policji, Arkadiusz Minta, prezes GS, radni, sołtysi innych lądeckich wsi. Podczas gdy sławne Skrzynczanki ośpiewywały wieńce, burmistrz częstował wszystkich dożynkowym chlebem.
Po części oficjalnej na scenie rozpoczęły się występy artystyczne. Swoje wsie słowem i piosenką promowały panie: Elżbieta Oracz (czytała wiersz Marii Banaszkiewicz) i Krystyna Kopytko. Zespół Tańców Dawnych po pokazie zaprosił dzieci i dorosłych do nauki tańca. Po raz kolejny zestaw pieśni ze swego bogatego repertuaru zaprezentowały Skrzynczanki a akompaniował im jak zawsze, kierownik artystyczny Mirosław Grenda. Uwagę publiczności szczególnie zwróciły na siebie panie z zespołu AMIRA, wykonujące taniec brzucha. Po raz drugi w swojej karierze odważyły się stanąć na scenie i zaśpiewać panie z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skrzynki (same napisały teksty piosenek). Zatem Skrzynka jest jedyną wsią w gminie, w której działają dwa zespoły śpiewacze.
Podczas gdy trwały występy na scenie, jury dokonywało oceny wyrobów kulinarnych i rękodzieła w ramach konkursów: „Lądecki produkt tradycyjny” oraz „Wieniec dożynkowy”. W składzie jury byli: Kazimierz Szkudlarek, burmistrz, Patrycja Karolczak, Urząd Miasta i Gminy, Ryszard Czerwiński, Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Tomasz Woś, Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Bogusław Bieńkowski, redaktor naczelny tygodnika „Euroregio Glacensis”, Zdenek Bures, Klasterec n.Orlicą (miejscowość zaprzyjaźniona z Trzebieszowicami). Konkursy rozgrywane były wśród sołectw. Trzebieszowice i Skrzynka przygotowały bogato wystrojone stoiska, przy których urządzaniu pracowało wiele osób z tych wsi. Na stoisku Skrzynki panie z zespołu częstowały m.in. pysznymi gołąbkami z liściach winogron (potrawa zdobyła potem nagrodę). Sołectwo Trzebieszowice zapraszało na: pierogi z fasolą, barszcz z duszonych jarzyn, kluski nadziewane mięsem, opiekane żeberka w białej kapuście a stoisko ozdobiono pracami artystycznymi: koronkami, serwetkami, obrazami Jana Konopki, Magdaleny Szymańskiej, Elżbiety Oracz. Nieco skromniej zaprezentowały się Konradów – tutaj filarem była pani Krystyna Kopytko ze swoimi kwiatami z bibuły oraz Lutynia, której sołtys pani Sylwia Mielczarek zapraszała ma własnoręcznie upieczone babeczki cynamonowe. Przy stoisku każdej z tych czterech wsi pysznił się wieniec dożynkowy. Przygotowane potrawy a zwłaszcza nalewki cieszyły oczy i podniebienia. Każdy mógł spróbować, a jury miało naprawdę trudny wybór (DOCProtokól z przebiegu konkursów-Dożynki Gminne-Skrzynka 30.08.2008r.doc). Swoje i koleżanek i kolegów z lądeckiej Galerii Artystycznej wystawiły panie: Helena Wawrzyńska, Krystyna Leśniewska-Pasionek i Danuta Chomyn. Gościnnie ze Starego Wielisławia przyjechała pani Jadwiga Łazarowicz z gobelinami, serwetkami i włóczkowymi cudeńkami. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci – dmuchany zamek-zjeżdżalnia oraz stoisk dla dorosłych.
Podczas podliczania punktów przez komisję, zebrani emocjonowali się rozgrywanymi meczami w piłkę siatkową a grały zespoły: Skrzynka i Urząd Miasta oraz Skrzynka i Trzebieszowice. Po ogłoszeniu wyników konkursów i wręczeniu nagród przedstawicielom społeczności wiejskich rozpoczął się ponad dwugodzinny koncert zespołu DISCO FULL. I gdy już się ściemniło, młodzież z Teatru Którego Być Nie Powinno pokazała kolejne przedstawienie teatralno-ogniowe. A potem długo, długo trwała zabawa taneczna.
Organizatorami dożynek byli: Burmistrz Lądka Zdroju, Centrum Kultury i Rekreacji, Rada Sołecka ze Skrzynki z sołtysem Janem Miszczyńskim na czele i OSP Skrzynka, dowodzona przez prezesa Wiesława Urbana. Dopisała wspaniała słoneczna pogoda, tylko szkoda, że zabrakło stoisk pozostałych wsi z naszej gminy.

 

Obraz 083.jpeg CIMG3895.jpeg Obraz 054.jpeg Obraz 053.jpeg

CIMG3869.jpeg Obraz 063.jpeg CIMG3869.jpeg Obraz 072.jpeg

Obraz 050.jpeg CIMG3877.jpeg CIMG3875.jpeg Obraz 074.jpeg

Obraz 047.jpeg Obraz 037.jpeg Obraz 036.jpeg Obraz 035.jpeg

Obraz 031.jpeg Obraz 006.jpeg DSC_0133.jpeg CIMG3890.jpeg

CIMG3881.jpeg DSC_0153.jpeg DSC_0201.jpeg DSC_0181.jpeg

DSC_0175.jpeg CIMG3910.jpeg CIMG3887.jpeg CIMG3886.jpeg

DSC_0815.jpeg CIMG3883.jpeg DSC_1138.jpeg DSC_0885.jpeg

DSC_0909.jpeg DSC_0941.jpeg DSC_0988.jpeg DSC_1050.jpeg

DSC_1115.jpeg DSC_0071.jpeg DSC_0041.jpeg DSC_0032.jpeg