Dnia 19 września 2008 roku młodzież z klas drugich lądeckiego L. O.  pojechała na wycieczkę do Dusznik Zdroju. Wyjazd do Muzeum Papiernictwa finansowany był ze środków pozyskanych w ramach projektu "Las nasza przyszłość". Opiekunkami wycieczki były panie Bożena Piskorska oraz Małgorzata Suszyńska.
             Na miejscu uczniowie mieli okazję nie tylko zwiedzić Muzeum Papiernictwa, ale także wziąć udział w warsztatach czerpania papieru: nabierali masę celulozową za pomocą ramki z sitem, do którego przyszyty był znak wodny, z przykrytej przekładkami masy odsączali wodę na prasie hydraulicznej, suszyli papier. Na koniec każdy z uczestników warsztatów otrzymał własnoręcznie wykonane dwa arkusze papieru - biały oraz żółty z płatkami kwiatów.
             W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy: dawniej w skład masy, z której wykonywano papier wchodziły stare, posegregowane szmaty, zużyte sieci rybackie oraz materiały zawierające bawełnę. Nie znano pojęcia recyklingu, ale systematycznie stosowano go w Chinach. Dopiero Włosi, począwszy od XIVw, zaczęli stosować celulozę, w skład której wchodziło m.in. drewno. Współcześnie papier czerpie się z surowców wtórnych, np. makulatury, wykorzystuje się również rozmaite związki chemiczne.
             Warsztaty były dla nas nie tylko bardzo interesujące, ale stanowiły ciekawą lekcję  recyklingu. Aby lepiej zobrazować zajęcia, w których uczestniczyliśmy, prezentujemy zdjęcie wykonane podczas warsztatów.

Zdjecie 1 LO.jpeg

Sylwia Kaźmierczak
Paulina Lempart (zdjęcia
)