Trwa odnawianie figury Trójcy Świętej na lądeckim rynku. Prace wykonuje krakowska firma In Plus - Konserwacja Obiektów Zabytkowych. Projekt jest realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Całość prac kosztuje 128.650,00 zł, które Gmina Lądek Zdrój pozyskała w 100% z UMWD. Już w grudniu znikną rusztowania a figura odzyska świetność w całej pełni.
Jest to jeden z najznakomitszych lądeckich zabytków. Pomnik powstał w latach 1739-1741 i jest to największe i zarazem ostatnie dzieło Michała Klahra, najwybitniejszego rzeźbiarza doby baroku w naszym regionie. Dzieło to ufundował radca prawny i notariusz Jan Antoni Rajchel jako wotum po pożarze miasta w 1739 r. Pomnik realizuje popularną w dobie baroku ideę trynitarną: trójkątny kształt, po trzy postacie na poszczególnych poziomach, wymieniając od dołu: św. Łukasz Ewangelista , św. Antoni Padewski, św. Jan Ewangelista. Na cokole ustawiono figury świętych: Joachima, Józefa i Anny a od frontu Marii w scenie koronacji. Zwieńczenie stanowi Trójca Święta tronująca na ziemskim globie: Bóg Ojciec i Chrystus trzymają koronę, pod nimi Duch Święty w postaci gołębicy. Całość ma 7 m wysokości, jest wykonana z piaskowca.
Informujemy też, że złocenia wykonywane na pomniku nie mają specjalnej wartości – jest to galwaniczne pokrycie złotem o minimalnej zawartości tego kruszcu. Ochronę rzeźby stanowi też system kamer rozmieszczonych w rynku. To informacja dla tych nielicznych, którzy jakże często niszczą naszą wspólną własność. Gdyż prawdziwi Lądczanie są zawsze dumni gdy ich miasto staje się coraz ładniejsze i zadbane.
CIMG4221.jpeg

Małgorzata Bednarek