Po raz pierwszy w historii Lądka Zdroju w okresie przedświątecznym na rynku stanęła szopka i zagroda z żywymi zwierzętami, a że w grudniu zakończone zostały prace przy remoncie figury Trójcy Świętej zaproponowaliśmy wszystkim chętnym Spotkanie Świąteczne w dniu 21 grudnia 2008 r. połączone z poświęceniem, i figury, i szopki oraz wspólnym kolędowaniem.
     Rozpoczęciem uroczystości była Msza Święta w intencji Mieszkańców, którą zamówił Kazimierz Szkudlarek, burmistrz Lądka Zdroju. Przybyli zaproszeni goście, a wśród nich najważniejsi: Ks. Biskup Ignacy Dec, Monika Wielichowska, posłanka na Sejm, Zbigniew Szczygieł, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego (samorząd wojewódzki sfinansował na wniosek gminy prace remontowe przy figurze), Zbigniew Piotrowicz, przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Dolnośląskiego i zarazem prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. Historię figury, której autorem był najznakomitszy rzeźbiarz doby baroku w regionie Michał Klahr Starszy - mieszkaniec Lądka, właściciel kamienicy Zur Kornecke (Rynek 1), gdzie obecnie znajduje się galeria muzealna jego imienia - przedstawiła Ewa Zadora, przewodnik sudecki, a chętni mogli otrzymać wydaną specjalnie z tej okazji przez gminę ulotkę informacyjną z opisem rzeźby. Aktu poświęcenia tego wspaniałego zabytku z 1739-1741 dokonał Ks. Biskup Ignacy Dec a potem kilka kolęd wykonał zespół wokalno-instrumentalny działający przy Centrum Kultury i Rekreacji - "Lądeckie Wiolinki" prowadzony przez panią Dorotę Wieczorek.
 Równocześnie trwały przygotowania do bezpośredniej relacji telewizyjnej z lądeckiego rynku. TVP Info - serwis pogodowy prezentowany we wszystkich telewizjach regionalnych promował naszą miejscowość. W godzinach przedpołudniowych nakręcono sekwencje z przejażdżek samochodami terenowymi, w których uczestniczyli członkowie Klubu "Quattro" i p. Zbigniew Toch. Podczas relacji z rynku do uzdrowiska zapraszał Zbigniew Piotrowicz - wcześniej nakręcono materiał w ZP "Wojciech" - zaś do aktywnego wypoczynku na trasach turystycznych, spacerowych zachęcała Małgorzata Bednarek z CKiR-u, prezentując też lądecką szopkę, jako powrót do dawnych tradycji (w lądeckim kościele parafialnym co roku wystawiana jest szopka pochodząca z warsztatu Klahra). Kulminacją było wypuszczenie 100 balonów z życzeniami z Lądka Zdroju dla całego świata. Do każdego balonu przymocowano karteczkę w językach polskim i angielskim z warunkami konkursu.
Kiedy minęła relacja telewizyjna, burmistrz Szkudlarek poprosił księży - Ks. Biskupa i Ks. Prałata Marka Połochajłę o poświęcenie szopki i zwierzątek.
 Skoro okres świąteczny, szopka, kolędy to i barszczyk. Tę tradycyjną potrawę ufundował Kazimierz Szkudlarek, burmistrz gminy a sporządzono ją w kuchni uzdrowiskowej. Barszczyk wraz z krokietami serwowały pracownice Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. Gorący napój rozgrzewał, a smakował go również sam ksiądz biskup. Na rynku można było zakupić ozdoby świąteczne, które wykonali własnoręcznie i sprzedawali uczniowie Gimnazjum Publicznego im. Gen. St. Maczka. Aż 17 blach ciasta przywiozły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebieszowicach i aż same były zdziwione, jak szybko rozeszły się wypieki. Ekipa telewizyjna zakupiła dwie duże patery ciast twierdząc, że takich pyszności dawno nie jedli. Malowane przez siebie bombki wystawiła również pani Teresa Adamczyk. Zazwyczaj jej prace to malowane szkło, które wystawia podczas Lądeckich Giełd Staroci w każdą pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca przez cały rok. Bombkami obdarowuje najbliższych i tych, których lubi. Przekazała oczywiście bombkę z Lądka dla telewizji i cała Polska mogła się przekonać o wyjątkowości jej ozdób świątecznych.
 Nie zabrakło zespołu "Skrzynczanki", który zapraszał do wspólnego śpiewania kolęd. Reprezentująca KGW z Trzebieszowic   pani Banaszkiewicz przeczytała wiersz,  Burmistrz Lądka i dyrektor CKiR wręczyli nagrody w konkursie szopek (wyniki zamieszczamy na str. 11). Uczestnikom - a zgłoszono cztery prace - serdecznie gratulujemy. Szopki były wystawione na rynku, a później w Galerii Muzealnej. Taki konkurs na własnoręcznie wykonane szopki będziemy ogłaszać co roku, więc już można zacząć sporządzać projekty.
 Ze względu na niepomyślne zapowiedzi pogody odwołaliśmy zapowiadane jasełka, aby nie rozchorowali mali wykonawcy.
 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili do organizacji Spotkania Świątecznego. Również tym, których zaangażowaliśmy wcześniej do prac na rzecz telewizji a z uwagi na zmiany programowe (wynikające z przyczyn technicznych) musieliśmy w przeddzień imprezy odwołać ustalenia - pp. Tomkiewiczom, p. Edycie Kolendo, p. Mirosławowi Zbrzeźniakowi.  Do zobaczenia na kolejnym Spotkaniu Świątecznym Anno Domini 2009.

Małgorzata Bednarek
Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji

 
zobacz :relacja tv

1.jpeg   2.jpeg   3.jpeg

3.jpeg   12.jpeg   9.jpeg

2 a.jpeg   1a.jpeg   10.jpeg

8.jpeg   4 a.jpeg   11.jpeg

8 a.jpeg   7.jpeg   7 a.jpeg

14.jpeg   15.jpeg   9 a.jpeg  

6 a.jpeg   13.jpeg   6.jpeg

16.jpeg   16.jpeg   PC210079.jpeg

zdj. A. Toch, B. Bednarek, Kuciej