Po co Polakom biblioteki?

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również od 2011 r. biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju.
Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki - spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu. W bibliotece CKiR mieszkańcy mają do dyspozycji 3 komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą także skorzystać z drukarki, kserokopiarki
i skanera. Komputery są też dostępne w filiach biblioteki w Trzebieszowicach i Radochowie.
Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań
i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole. Biblioteka CKiR nawiązuje właśnie współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, wspólnie z którym będzie tworzyć w naszym mieście Młodzieżowy Klub Filmowy.Biblioteka w naszym mieście organizuje przede wszystkim różne zajęcia dla dzieci. Obecnie realizujemy cykl co miesięcznych zabaw czytelniczych p.t.: „Dzień wesoły, dzień ciekawy, zapraszamy do zabawy”, podczas których prezentujemy dzieciom niecodzienne świeta, które warto celebrować, jak Dzień Misia, Dzień Przyjaciela, Dzień Ryby. Zajęcia te łączą głośne czytanie książek z tematycznie dobraną zabawą plastyczną, muzyczną i ruchową. Z kolei w każdy piątek po południu chętne dzieci przychodzą na spotkania czytelnicze p.t.: „Jesień z książką”. W czasie tych spotkań czytamy ( bibliotekarka i wolontariuszki z lądeckiego gimnazjum) zebranym świetną skandynawską literaturę dziecięcą, a dzieci w tym czasie częstują się domowym ciastem i ciepłą herbatką. To już nasza trzecia akcja tego typu. Współpracujemy z Klubem Młodego Czytelnika z lądeckiej szkoły podstawowej, z ich biblioteką szkolną i razem realizujemy projekt „Edukacja czytelnicza”. Wraz z Gminnym Przedszkolem prowadzimy realizację cyklu spotkań „Maluch w bibliotece”. Jesteśmy otwarci na naszych małych czytelników. 
Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się,
w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. W lądeckiej bibliotece dorośli mogą również bezpłatnie uczyć się języka angielskiego, poczytać poezję na spotkaniach Saloniku Poetyckiego. Ponadto od kilku już lat organizujemy bezpłatne warsztaty komputerowe dla osób 50+. W tej chwili trwa kolejna edycja warsztatów, na których uczymy Seniorów podstawowej obsługi Komputera i Internetu i pomagamy im wejść w świat nowych technologii.
Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji jest aktywna!
Raport „Po co nam biblioteki można znaleźć na : http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115
Gabriela Naporowska-Rodak, Biblioteka CKiR

ATT00034.jpeg
ATT00036.jpeg
ATT00038.jpeg
Edukacja czytelnicza.jpeg
Maluch w bibliotece.jpeg