15 października 2010 roku  uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr1im. Janusza Korczaka zostali  zaproszeni w niezwykłą podróż  w krainę konkursów i zagadek.  Pasowanie miało miejsce w bibliotece dla dzieci  CKiR w Lądku Zdroju. Po przywitaniu przez bibliotekarzy uczniowie zostali poinformowani, że „nadszedł czas, abyście zostali czytelnikami naszych bibliotek. Od dziś będziecie mogli samodzielnie wypożyczać książki, poznawać ich zaczarowany świat. Zanim to się stanie, musicie wykonać kilka zadań przygotowanych specjalnie dla Was”.
Po zabawie integracyjnej „Iskierka”, pierwszoklasiści otrzymywali chmurki, na których wpisywali swoje imiona. Gdy własnoręcznie wykonane identyfikatory zostały przypięte, uczniowie przystąpili z zapałem do wykonania zadań. Były to : krzyżówki, uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami (tytuły bajek), plansze z różnymi poleceniami oraz zagadki różnotematyczne.  Każde dziecko po rozwiązaniu wylosowanej z czarodziejskiej  kuli zagadki otrzymywało zakładkę do książki.
Po zapoznaniu się z prośbami książki i rozmowie na temat obchodzenia się z książkami nastąpiło  pasowanie. Pierwszoklasiści w obecności „Książki” złożyli uroczystą przysięgę a następnie bibliotekarze gigantyczną zakładką, uderzając każdego ucznia w ramię wypowiadali słowa: „Pasuję  Cię na czytelnika biblioteki szkolnej i biblioteki CKiR”.
Młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i List Fundacji „ABC XXI – Cala Polska czyta dzieciom” do rodziców. Po podziękowaniu uczniom za zabawę i zaproszeniu ich do częstego odwiedzania bibliotek wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Bibliotekarze :
Gabriela Naporowska-  Rodak
Beata Ludwiniak