Dnia 2.03.2011r.w Sali Kominkowej CKiR w Lądku- Zdroju odbyło się spotkanie z 13 -letnim Adasiem Seredyńskim autorem książek dla młodzieży pt. „Przyjaciele Breslau” i „Przyjaciele z leśniczówki”. Udział wzieły klasy 5 w sumie 54 osoby.
Na spotkanie Adaś przybył z ojcem, z którym wspólnie opowiadał jak powstała książka „Przyjaciele z Breslau” ilustrując to slajdami.
„Przyjaciele z Breslau” to powieść przygodowa dla chłopaków opowiada o przyjaźni trzech chłopców  Polaka,Niemca i Żyda, których losy splotły się pod koniec II wojny Swiatowej we Wrocławiu. Jest w niej dużo o motoryzacji, ówczesnym uzbrojeniu, i pojawia się także wątek romansowy. Inspiracją do napisania ksiązki była archiwalna fotografia  trzech chłopców z Breslau. Źródłem wiedzy na temat codziennego życia w czasie II Wojny Światowej we Wrocławiu były specjalistyczne strony internetowe, gdzie znajdował relacje osób żyjących w tym czasie  we Wrocławiu. Jego zainteresowanie  historią było bardzo pomocne przy pisaniu książki.
Adaś z ojcem zachęcali inne dzieci do rozwijania swoich zainteresowań,swoich pasji.
  Dzieci zadając pytania ciekawe były czy uprawia jakieś sporty,jak długo trwa pisanie książki, czy jest dobrym uczniem. itd.? Pytań było bardzo dużo ale czas nie pozwolił na dłuższe rozmowy i dyskusje. Po spotkaniu Adaś sprzedawał swoje książki :”Przyjaciele z Breslau”, „Przyjaciele z leśniczówki” podpisując je swoim autografem.
  Adam za swoją twórczość literacką otrzymał stypendium „zDolny Śląsk” i stypendium Fundacji LC Heart Pana Leszka Czarneckiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów  litrackich.

 Petronela Huk i Danuta Ossakowska
 Biblioteka CKiR w Lądku-Zdrju.