Już po raz czwarty z okazji urodzin H.Ch. Andersena (2 kwietnia) i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju zorganizowała imprezę czytelniczą „Noc z Andersenem”. Jest to impreza międzynarodowa, odbywająca się w wielu krajach Europy, a zainicjowana wiele lat temu przez czeskich bibliotekarzy. Celem imprezy jest wspieranie czytelnictwa wśród dzieci, budzenie w nich większego zainteresowania książką i biblioteką oraz propagowanie idei głośnego czytania. W tym roku zabawa przypadła na noc z 30 na 31 marca, a rozpoczęła się malowaniem dziecięcych twarzy i robieniem zakładek do książek. Potem dzieci podzielone na cztery drużyny rywalizowały ze sobą w rożnych konkurencjach, m.in. w przeciąganiu liny, w skokach w workach, sztafecie toaletowej i innych. Śmiechu było przy tym co niemiara, a dwie pierwsze zwycięskie drużyny otrzymały nagrody. Po takim wysiłku fizycznym wszyscy ogromnie zgłodnieli, więc przyszedł czas na kolację. Dzieci nie posiadały się z radości, bo do zjedzenia miały kilkanaście pizz ufundowanych przez zaprzyjaźnione restauracje Roma, Venus i Malwy Malowane (dziękujemy!). Po kolacji dzieci wkroczyły w magiczny świat bajek, a to za sprawą głośnego ich czytania przez zaproszonych gości. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia Karolinie Sierakowskiej-Dawidowicz - Radnej Rady Miejskiej Lądka-Zdroju, Ewie Kryśków-Inglot – kierownik FWP, Danucie Martyniszyn – Gołojuch – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Zbigniewowi Piotrowiczowi – prezesowi Uzdrowiska Lądek-Długopole, który odwiedził nas z żoną i córką, Leszkowi Pazdykowi – prezesowi OSP. Następnie zostały rozdane nagrody w konkursie na „List do Pana Andersena”. Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu dwóch pierwszych równorzędnych nagród Jakubowi Jawornickiemu i Konstancji Rodak oraz trzech wyróżnień dla Julii Grędy, Zuzanny Grędy i Wiktorii Kaczmarek. Zwycięzcom konkursu gratulujemy! Nie zapomnieliśmy o tym, że świętujemy urodziny Pana Andersena, więc był też piękny i smaczny tort ufundowany przez Janusza Sosnę, Przewodniczącego Rady Miejskiej Lądka-Zdroju (dziękujemy!). Po takich atrakcjach i emocjach przyszedł czas na Karaoke Party i inne zabawy muzyczne. O północy rozpoczęły się projekcje bajek, które mogłyby trwać bardzo długo, bo dzieci nadal były pełne werwy i chęci do zabawy. Niestety zmęczenie opiekunek sięgnęło zenitu, w związku z tym po 2 w nocy wysłały dzieci spać. Rankiem wszyscy byliśmy zmęczeni i bardzo niewyspani, ale zadowoleni z udanej zabawy.

Impreza nie odbyłaby się bez wsparcia rzeczowego i finansowego od sponsorów. Byli to: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radni Rady Miejskiej Lądka-Zdroju Karolina Sierakowska-Dawidowicz i Janusz Sosna, Restauracja Roma, Pizzeria Malwy Malowane oraz Pizzeria Venus, Agata Panek oraz market EKO. Dziękujemy również za pomoc Marzenie Zawal, Gracjanie Tur, Adamowi Rodakowi, Łukaszowi Pokropkowi i Andrzejowi Sikorskiemu. Nieocenione wolontariuszki z lądeckiego gimnazjum też służyły nam pomocą. Były to Paulina Wendland, Kamila Grzanka, Karina Czwartos, Agata Duch i Agnieszka Ćwirko.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wsparli realizację „Nocy z Andersenem” za życzliwość i pomoc, a dzieciom za obecność i świetną zabawę. Do zobaczenia za rok!
 
Gabriela Naporowska-Rodak i Danuta Ossakowska
Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju