_flash2342_

zobacz ------> reportaż ze spektaklu "Jezioro Łabędzie"
w wyk. artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu

zobacz ----------> Lądeckie Lato Baletowe w pełni
zobacz ------------> Wernisaż wystawy "Impresje Taneczne"


Międzynarodowy Festiwal Tańca – X Lądeckie Lato Baletowe jest imprezą cykliczną, o zasięgu międzynarodowym i odbywała się w dniach 21 czerwca - 12 lipca 2008 roku. Miejscem wydarzenia był urokliwy Lądek Zdrój, najstarsze uzdrowisko w Polsce i jedno z najstarszych w Europie.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Tańca – X Lądeckiego Lata Baletowego było stworzenie możliwości kontaktu ze sztuką tańca, teatru pantomimy i plastyki ruchu, oraz ich upowszechnianie poprzez organizację warsztatów taneczno-choreograficznych i dużych widowisk artystycznych na scenie Amfiteatru i na lądeckim rynku. Czas Festiwalu to okres w którym kurort rozbrzmiewa muzyką całego świata. Od klasyki przez jazz po rytmy wywodzące się z tańców ludowych różnych kultur.
Pomysłodawcą i Protektorem Festiwalu jest Dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania Pan Sławomir Pietras.MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA
X LĄDECKIE LATO BALETOWE

21 czerwca – 12 lipca 2008


PROGRAM:


OTWARCIE FESTIWALU
21 VI sobota, godz. 21.30 (Rynek)

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Balet „JEZIORO ŁABĘDZIE” 

 Teatr Wielki z Poznania zaprezentował balet  „Jezioro łabędzie” na odrestaurowanej malowniczej starówce Lądeckiego rynku, co było wysokiej rangi widowiskiem artystycznym zarówno dla pasjonatów sztuki tańca jaki i zwykłego widza, mającego ochotę spędzić ten wieczór w niezwykły sposób. 

 
CIMG3337.jpeg CIMG3339.jpeg CIMG3350.jpeg CIMG3371.jpeg

CIMG3374.jpeg CIMG3376.jpeg CIMG3377.jpeg CIMG3379.jpeg


6 VII niedziela, godz. 16.00(Park Zdrojowy, koło fontanny)
HAPPENING „AKCJA MIŁOSNA” W WYKONANIU „TEATU KTÓREGO BYĆ NIE POWINNO” I TEATRU „NARYBEK FROM POLAND”
(Lądek Zdrój/ Stronie Śląskie/Mysłowice)
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski
Tematem happeningu „Akcja miłosna” jest miłość, jej poszukiwanie, pogoń za  nią i niespełnienie w miłości. Postaci, to galeria karykatur zakochanych. Ludzi nieszczęśliwie dotkniętych miłością lub jej brakiem. Swoim intrygującym działaniem wyzwalają ludzkie emocje - współczucie, chęć pomocy, zazdrość, uśmiech pobłażania...
Happening ma pozwolić odbiorcą odnaleźć w tym spotkaniu, może jak w lustrze, kawałek siebie. Akcja porusza problemy samotności, miłości, chęci bycia lepszym; ośmiesza złote rady na szczęście rodem z kolorowych pism. Spektakl powstał dzięki partnerskiemu projektowi Stowarzyszenia Stacja Stronie i Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju  „Stacja TEATR-wysiadamy!!!” Zaistnienie spektaklu było możliwe dzięki dofinansowaniom z programu „Aktywna Wiosna” Fundacji J&S Pro Bono Poloniae; Burmistrza Lądka Zdroju i Rady Miejskiej Lądka Zdroju.

CIMG3430.jpeg CIMG3433.jpeg CIMG3434.jpeg CIMG3439.jpeg

CIMG3442.jpeg CIMG3454.jpeg CIMG3446.jpeg CIMG3462.jpeg


6 VII niedziela, godz. 20  (Amfiteatr)
LISS FAIN DANCE (San Francisco)
Program zawiera następujące prezentacje:

“Crossing” (Bach Violin Partita #1 (16 min)
“Line Between Night and Day”, Muzyka: Olivier Messiaen Quartet for the End of Time (14min.)
“Lament” (Monteverdi) (6 min)
“Looking Looking”, to Bartok’s Concerto for Viola. (23 min)
“River at the End of the Land”, muzyka:  Hamza El Din Escalay (13 min.)

Założony w 1988 w Bostonie, Liss Fain Dance jest 9-cio osobową grupą tańca nowoczesnego z siedzibą w San Francisco.

7 VII poniedziałek
, godz. 18.30 (Hala Albrechta)     
SPOTKANIE Z DYREKTOREM SŁAWOMIREM PIETRASEM

CIMG3475.jpeg CIMG3478.jpeg CIMG3479.jpeg
 
7 VII poniedziałek godz. 20.30 (Amfiteatr)
TEATR TAŃCA GOOD GIRL KILLER (Gdańsk) SPEKTAKL:  „AKCJA”
„Akcja” jest luźną adaptacją sztuki amerykańskiego dramatopisarza Sama Sheparda o tym samym tytule. Egzystencjalny dramat nawiązuje do teatru absurdu i awangardy amerykańskiej. Mówi symbolicznie o granicach poznania, o niemożności ucieczki od własnego ja, o upadku kilku amerykańskich mitów. Czwórka bohaterów, gdzieś na obrzeżach cywilizacji zasiada do wspólnego obiadu. Ten wieczór jednak nie będzie zwyczajny. Zamknięci w czterech ścianach są od siebie oddaleni o kilka kosmicznych konstelacji. "Good Girl Killer" przekłada sztukę na swój język artystyczny: taniec, performance, muzykę, video. 


8 VII wtorek godz. 20.30 (Amfiteatr)
BALET DWORSKI „CRACOVIA DANZA” (Kraków)
SPEKTAKL: „NA WAWELSKIM DWORZE”

Balet Dworski „Cracovia Danza”, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, będący kontynuatorem działalności słynnego Baletu Dworskiego „Ardente Sole”. Spektakl przedstawia tańce dworskie wykonywane na Dworze Wawelskim w okresie XVI wieku. Przedstawiona w spektaklu historia dworskich intryg, miłości i zazdrości jest pretekstem do pokazania wspomnianych form tanecznych, a także wysokich umiejętności tancerzy prezentujących trudną i skomplikowaną technikę tańca renesansowego.
Całości obrazu dopełniają elementy pantomimiczne wzorowane na ceremoniale dworskim
z epoki, jak również inspirowane ikonografią bogate kostiumy reprezentujące najważniejsze style w modzie panujące na Dworze Wawelskim.

CIMG3490.jpeg CIMG3491.jpeg CIMG3495.jpeg CIMG3496.jpeg

CIMG3497.jpeg CIMG3505.jpeg

9 VII środa, godz. 20.00 Amfiteatr 
RUTH BOTCHAN COMPANY (Berkley; USA)
SPEKTAKL: „MOTHERSONGS”
„Mothersongs” to suita tańców do pieśni żydowskich,  pochodzących z  Ojczyzny, Nowego Świata i powstałych w okresie Holokaustu. 
Część pt. „Ojczyzna” zawiera pieśni, które opowiadają niepisaną część kultury ludowej, zwłaszcza  żeńskiej części ludności, której życie w przeciwieństwie do innych nie często było udokumentowane.
Fragment „Nowy Świat” poświęcony jest życiu robotników wyzyskiwanych przez przedsiębiorców, których doświadczenie nędzy, wyzysku, okropnych warunków pracy nie doprowadziło do utraty takich wartości jak miłość, zadowolenie czy sztuka.
Wreszcie część ‘’Mrok’’- pieśni  Zagłady  i Oporu, stanowiąca przykład oporności ducha ludzkiego. Mroczność tej części przedstawienia rozświetlana jest  dosłownie poprzez światło świec niesionych przez tancerzy oraz duchowo - dzięki nucie nadziei kończącej pieśń Eli,Eli, wzruszającej modlitwy poetki i członkini ruchu oporu, Hanny Senesh.
Ciesząc się z możliwości występu w Polsce, grupa postanowiła wzbogacić repertuar o nowy taniec ułożony do pieśni Mordecai Gebirtig, która urodziła się w Krakowie. 
„Mother songs” zawiera również utwory śpiewane na żywo przez piosenkarkę znaną nad Zatoką San Francisco -  Betty Albert-Schreck.10 VII czwartek, godz. 21.30   (kawiarnia „Maleńka”)
WERNISAŻ WYSTAWY „TANECZNE IMPRESJE”

Jubileuszowa wystawa fotograficzna prezentująca najpiękniejsze fotografie wszystkich edycji festiwalu. Autorką prac jest artysta fotografik Marzena Zawal. Wernisaż urozmaicony został koncertem w wykonaniu młodej niezwykle utalentowanej skrzypaczki Dominiki Barabas.

 
11 VII piątek, godz. 21.30 (Kinoteatr)
TEATR RUCHU :”CYNADA” (Gdańsk) SPEKTAKL: „PUNKT ZWROTNY”

"Punkt zwrotny" z udziałem Katarzyny Chmielewskiej i  Bożeny Eltermann.
Tematem spektaklu była przemijalność, zmiana, upływ czasu a
wszystko to poddane symbolicznej i estetycznej obróbce. Miejsce i
czas akcji były nieokreślone, co sugerują scenografia i kostiumy
zawieszone pomiędzy epokami tak, jak przemijalność, zmiana i upływ
czasu przynależą do każdej epoki i nie omijają nikogo...


12 VII sobota, godz. 19.00 ( Trasa: rynek-kinoteatr)
PARADA TAŃCA ULICAMI MIASTA

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU 
12 VII sobota, godz. 20.00

LĄDEK MIASTEM TANCERZY
Na wieczór składały się prezentacje taneczne powstałe podczas warsztatów
taneczno-choreograficznych prowadzonych w ramach festiwalu. Na scenie lądeckiego Amfiteatru zaprezentowali swoje umiejętności uczestnicy warsztatów wraz ze swoimi wybitnymi instruktorami.Festiwal umożliwił spotkania z światowej sławy artystami takimi jak:
Cris de La Pena (Chile), Eric Alira (Burkina Faso), Michelle Jones-Wurtz (USA), Edilson Ribeiro de Lima (Brazylia), Alexandr Azarkevitch, Anna Mendek (Francja, Polska), Alassane Wat (Francja), Ewa Głowacka, Alba Holder (Kuba), Rada Bogusławska, Beata Wrzosek-Dopierała.

lato baletowe - plakat 440na640.jpeg