4 lipca ( niedziela)
SPOTKANIE Z OLGĄ SAWICKĄ I STEFANEM DRAJEWSKIM
Kawiarnia Victoria (ul. Spacerowa 10) godz. 20.30

W 2009r. wydana została książka będąca zapisem rozmów dziennikarza Stefana Drajewskiego z primabaleriną Olgą Sawicką. O książce „Życie z tańcem”, bo taki nosi ona tytuł tak pisze Marcin Kostaszuk w Głosie Wielkopolskim „Czytając książkę Stefana Drajewskiego intryguje pytanie: jak wyglądałoby życie Olgi Sawickiej, gdyby zaczynała karierę dziś? Wywiad -rzeka z artystką rozpoczyna się trochę jak opowieść o Kopciuszku, który zamiast pantofelka - oczywiście w tajemnicy przed najbliższymi - dostaje baletki”. Promujące książkę spotkanie z autorem i bohaterką „Życia z Tańcem” odbędzie się w pięknych wnętrzach kawiarni Rezydencji „Victoria”.

 

 

5 lipca (poniedziałek)
WIECZÓR AUTORSKI SŁAWOMIRA PIETRASA
„WIELCY POLACY” - Wacław Niżyński
Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” ( pl. Mariański 3) godz. 19.00

Spotkanie prowadzone  przez wybitną postać świata muzyki, menedżera scen operowych, Pana Sławomira Pietrasa. Na program cyklu „WIELCY POLACY” składają się prelekcje ukazujące biografię i dokonania wybitnych Polaków. Tym razem Sławomir Pietras przybliży postać Wacława Nizyńskiego.


5 lipca (poniedziałek)
GALOWY WIECZÓR BALETOWY
Rynek  godz. 21.00

Soliści Baletu Scen Polskich w programie do muzyki F. Chopina, S. Prokofiewa,
K. Szymanowskiego, H. Berlioza, G. Rossiniego
Wykonawcy:
Dominik Musko, Agnieszka Wolna Teatr Wielki w Poznaniu
Ewa Czampiel, Sylwia Werner, Grzegorz Pajdzik, Daniel Alxsandrov, Artur Dmochowski,
Michał Krzemień Opera Śląska w Bytomiu
Daria Korneluk, Wioletta Maciejewska, Makisim Kilieyeu, Aurimas Sibiskas Opera Krakowska
Marta Kurkowska, Marta Sampolska, Tomasz Fiabiański, Adam Myśliński Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu
Realizacja wieczoru: Lilianna Kowalska

 

 

6 lipca (wtorek)
WIECZÓR RÓŻNYCH KULTUR
Rynek godz. 20.00

 Międzynarodowy Festiwal Tańca nie może się obyć bez prezentacji różnorodności w sztuce tańca wielu kultur i narodów. Jak co roku sposobność do zapoznania się z tym bogactwem stworzy wieczorny spektakl pt. „Wieczór Różnych Kultur”. Szerokiej publiczności będzie dana możliwość zapoznania się ze współczesną wizją uprawianych technik i trendów w sztuce tańca różnych obszarów kulturowych: od rosyjskiej szkoły baletu klasycznego po amerykański broadway jazz, Hip – Hop, hiszpańskie flamenco czy argentyńskie tango w nowatorskim, współczesnym (choreograficznym układzie) widzeniu sztuki tańca z całym bogactwem tj. z muzyką i strojami, fascynującym dzisiejszych twórców i wykonawców, jak i odbiorców. Spektakl bez wątpienia pogłębi świadomość różnorodności kulturowej oraz wpłynie pozytywnie na międzykulturowy dialog. Podczas koncertu wystąpią niektórzy pedagodzy prowadzący zajęcia warsztatowe oraz zaproszeni na ten pokaz tancerze i choreografowie.
 

 


6 lipca (wtorek)
WIECZÓR Z KINEM TAŃCA
Kinoteatr  (ul. Orla 7) godz. 21.30

Festiwalowe Kino Tańca, które powraca do kalendarza festiwalu, będzie w tym roku  szwedzkim spojrzeniem na sztukę tańca. Pomysłodawczynią oraz propagatorką wieczoru pt.:  „Dance Screen Sweden The New Mix” jest Marika Hedemyr – znana szwedzka choreografka, a w Lądku Zdroju będziemy gościć jej uczniów: Josephine Gray oraz Franky Lorenzo. Filmy obejrzymy dzięki uprzejmości Szwedzkiego Instytutu ze Sztokholmu. W czasie tego wieczornego pokazu  zobaczymy osiem krótkich prezentacji:
- „The Hidden” (choreografia: Bogdan Szyber i Carina Reich; reżyseria - Jonas Akerlund),
- „Rewind” (choreografia: Gunilla Heilborn; zdjęcia: Marten Nilsson),
- „Weightless” (choreografia i reżyseria: Erika Janunger; zdjęcia: David Grehn),
- „2 soon” (choreografia: Cristina Caprioli; zdjęcia: Johan Nordsrom; animacje: Henryk  Svensson),
- „Paradise?” (choreografia i reżyseria: Peter Jacobson, Thomas Caley; zdjęcia: 
  Scentrrifug),
- „Observation” (choreografia: Klara Elenium; zdjęcia: Linus Eklund),
- „Tila” (choreografia i reżyseria: Alexandra Campbell; zdjęcia: Lulu Salmi),
- „The Rain” (choreografia i reżyseria: Pontu Lidberg; zdjęcia: Ralph Evers).
 

7 lipca (środa)
IMAGES EVOLUTION DANCE COMPANY (USA)
Rynek godz. 21.00

Prezentacja etiud tanecznych w wykonaniu grupy tanecznej z Nowego Jorku z choreografią Robin Cotler.  Etiudy są próba odpowiedzi na pytania. Czy manifestowanie naszego przeznaczenia zaszło za daleko?  Czy pierwotne marzenia o ludzkiej wolności zostały sprowadzone na złe tory przez chciwość, dumę, władzę, manipulację i złudzenia? Czy możliwa jest zmiana karmy, która uformowała naszą przyszłość?
Nie mamy możliwości zmieniania historii, ale dzięki wrodzonej czujności zawsze możemy zmienić nasze nastawienie wystarczająco, aby zmienić nasze życie. Nawet w najgorszej sytuacji możemy dokonać wyboru: żyć w strachu i nienawiści, albo ze współczuciem i zrozumieniem. Jeśli tylko obudzimy w naszych sercach współczucie, będziemy mogli zasiać ziarno w ogrodzie świata… i zobaczyć jak się to skończy.

Tancerze: Dana Bojarski, Joseph Cotler, Noelle Cotler, Hannah Doyle, Emily
Drilling, Mathew Mancuso, Krista Montrone, Taylor Sanders, Morgan Schlossel, Robert Tyler
Choreografia:Robin Cotler.

 

 


7 lipca (środa)
LUBELSKI TEATR TAŃCA „Ku dobrej ciszy”
22.15 Rynek

Spektakl „Ku dobrej ciszy” powstał z inspiracji biografią i twórczością Brunona Schulza. Jussi Tossavainene, napisał o spektaklu: „W centrum znajduje się mężczyzna, a obok kobieta z jego wyobraźni, która staje się jego inspiracją i wybawicielką. Mężczyzna jest artystą pełnym lęków, co jest widoczne w każdym jego ruchu, i bez niej byłby on zupełnie bezradny. Jednak także jej istnienie jest zależne wyłącznie od niego... ona staje się na przemian jego boginią, muzą, matką.”

Choreografia: Ryszard Kalinowski
Muzyka: Ruth von Mengerson, Louis Sclavis, Kroke
Tancerze: Anna Żak, Ryszard Kalinowski

Lubelski Teatr Tańca powstał w roku 2001 z inicjatywy Hanny Strzemieckiej,
wieloletniego choreografa i dyrektora artystycznego zespołu, oraz Anny Żak, Ryszarda Kalinowskiego i Wojciecha Kapronia, ówczesnych tancerzy Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej Aktywność twórcza LTT ukierunkowana jest na budowanie teatru tańca jako przestrzeni dialogu z widzem na temat kondycji współczesnego człowieka. Lubelski Teatr Tańca podejmuje liczne inicjatywy artystyczne i edukacyjne, mające na celu promocję tańca współczesnego jako środka wypowiedzi o dużym potencjale intelektualnym i emocjonalnym. Zespół wielokrotnie gościł na międzynarodowych festiwalach i prezentacjach w Polsce, m.in. Bytom, Kraków, Kalisz, Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk, Toruń oraz za granicą - USA, Szwajcaria, Francja, Węgry, Finlandia, Hiszpania, Litwa, Rosja, Niemcy, Austria, Tunezja, Holandia, Białoruś, Ukraina

 

 
8 lipca (czwartek)
LUBELSKI TEATR TAŃCA  „NN”- Wacławowi Niżyńskiemu
Kinoteatr (ul. Orla 7) godz. 19.00

„Legendarną postać kreują dwaj tancerze. Dzięki temu zabiegowi udało się twórcom uzyskać przejmujący obraz wewnętrznej walki. Już w pierwszych minutach spektaklu polaryzuje się układ sił i kontrast między wykonawcami. Podczas gdy jeden nich – słaby, chory, wymęczony, w białej koszuli, siedzi w jednej części sceny, drugi prezentuje siłę, talent i moc. To właśnie on w późniejszej scenie będzie oparciem i mistrzem, który prowadzi i daje energię słabszemu- pacynce w jego rękach”.
„Słabość i siła” Gabriela Żuk, Zoom, maj 2008

Choreografia: Ryszard Kalinowski
Tancerze: Wojciech Kaproń, Ryszard Kalinowski
Muzyka: Piotr Kurek
Światło: James Clotfelter, Grzegorz Polak
Wizualizacje: Aleksander Janas

 

 

8 lipca ( czwartek)
MICHELLE WURTZ MELANGE CONTEMPORARY DANCE COMPANY (USA)
Rynek godz.  21.00

Prezentacja etiud tanecznych w wykonaniu grupy założonej i prowadzonej przez Michelle Wurtz, dyrektora szkoły baletowej w Filadelfii.


9 lipca ( piątek)
KONCERT „DZIECI DZIECIOM”
Rynek godz.  16.00

Koncert „Dzieci Dzieciom”, to prezentacja efektów zajęć tanecznych  dla dzieci i młodzieży z Gminy Lądek Zdrój, i Powiatu Kłodzkiego które odbędą się podczas tegorocznego MFT – XII Lądeckiego Lata Baletowego. Na scenie zobaczymy uczestników  warsztatów „Lato z Tańcem” organizowanych przez CKiR w Lądku Zdroju i „Wyginaj śmiało ciało” organizowanych przez „Artbale” Stowarzyszenie REKiS sfinansowanych przez Gminę Lądek Zdrój , a także dofinansowanych przez Powiat Kłodzki warsztatów „Szalone Lato Tańca – Dance Yoursalf, realizowanych przez „Artbale” Stowarzyszenie REKiS.  Podczas koncertu swoje umiejętności zaprezentują również  zespoły taneczne dziecięce i młodzieżowe działające na terenie Lądka Zdroju i Ziemi Kłodzkiej.
 

 


9 lipca (piątek)
BALET DWORSKI CRACOVIA DANZA „Taneczny Świat Chopina”
Rynek godz 21.00

„Taneczny Świat Chopina” złożony jest z utworów muzycznych  Fryderyka Chopina, prezentowanych zarówno instrumentalnie, jak i wizualnie. Tancerze wprowadzą widzów w urzekającą atmosferę dworków i salonów XIX wieku, gdzie na balach i przyjęciach przeplatały się różnorodne formy taneczne. Tym programem przybliżone zostaną publiczności zróżnicowane i bogate taneczne kompozycje Fryderyka Chopina, w których kompozytor w doskonały sposób oddał charakter, tempo i rytmy poszczególnych tańców. Chopin, częsty bywalec salonów, teatrów i oper, świetny tancerz, znał z praktyki i obserwacji repertuar taneczny, zarówno polski, jak i europejski. Tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" zaprezentują tańce salonowe i towarzyskie modne w Warszawie, Wiedniu i Paryżu: eleganckie Anglezy i Lansjery, zabawne Kadryle, wirujące, czarowne Walce.


Balet Dworski „Cracovia Danza” to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, założony w roku 1998 przez Romanę Agnel, będący kontynuatorem działalności słynnego Baletu Dworskiego „Ardente Sole”. Główny repertuar zespołu obejmuje tańce i choreografie baletów dworskich – od średniowiecza do klasycyzmu – odtwarzane na podstawie traktatów mistrzów tańca, a także opracowywane przez współczesnych choreografów inspirujących się ikonografią tańców dawnych.
O wyjątkowości zespołu stanowią: wysoki poziom artystyczny przedstawień, profesjonalni tancerze i z pietyzmem odtworzone kostiumy historyczne. Wszystkie te cechy tworzą najlepszą wizytówkę kultury i sztuki tanecznej, zarówno polskiej jak i europejskiej.

 

10 lipca (sobota)
PARADA TAŃCA ULICAMI MIASTA
pl. M. Skłodowskiej-Curie – Rynek godz. 19.00

Tradycja Lądeckiego Festiwalu stała się kolorowa Parada prowadząca mieszkańców, gości i kuracjuszy na Wieczór Finałowy „Lądek Miastem Tancerzy”, który w tym roku odbędzie się na pięknym lądeckim rynku. Parada ruszy z placu Marii Skłodowskiej – Cury i tuż przed rozpoczęciem wieczoru finałowego dotrze na rynek. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym kolorowym pochodzie. Mile widziane kolorowe przebrania.
 

 


10 lipca (sobota)
KONCERT FINAŁOWY „LĄDEK MIASTEM TANCERZY”
Rynek godz. 20.00

Finałowy koncert Festiwalu – „Lądek Miastem Tancerzy” zbiera i podsumowuje tygodniowe święto tańca w Lądku Zdroju; to zwieńczenie tygodniowej pracy miłośników tańca, którzy pod kierunkiem uznanych choreografów szlifowali przez ten czas swoje taneczne umiejętności. Koncert ten - jedyny w swoim rodzaju - jest dla nich szansą zaprezentowania na profesjonalnej scenie nabytych umiejętności podczas warsztatów przed widownią. Uczestnicy warsztatów przygotowali pod kierownictwem swoich pedagogów krótkie pokazy choreograficzne. W tym roku zobaczymy między innymi choreografie:
-Michelle Jones-Wurtz (american jazz dance i tap),
-Robin Cotler (american contemporary), 
-Rosy Estrelli (flamenco),
-Moniki Bral (jackson style i jazz rock funk soul),
-Sylwii Raźnej (samba reggae),
-Rady Zivkovic (taniec cygański, hinduski i boolywood),
-Beaty Wrzosek – Dopierały (taniec klasyczny),
-Edilsona Ribeiro de Limy,
-Alassane’a Wat’a,
-Doroty Czajkowskiej (taniec irlandzki),
-Ewy Głowackiej (taniec klasyczny),
-Tatiany Ostrowierch (taniec współczesny),
-Roberta „Bromz” Jażdżewskiego (viceo clip dance, house),
-Aishy&Victora (tango argentyńskie),
-Anny Mendak (taniec brzucha),
-Kimo.
Zapraszamy na to wydarzenie, gdzie radość płynąca z aktywnego uczestnictwa w tańcu udzieli się bez wątpienia wszystkim.

 

 


12 lipca (poniedziałek)
WIECZÓR AUTORSKI SŁAWOMIRA PIETRASA
„WIELCY POLACY” - Karol Szymanowski
Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” godz. 19.00

Spotkanie prowadzone  przez wybitną postać świata muzyki, menedżera scen operowych, Pana Sławomira Pietrasa. Na program cyklu „WIELCY POLACY” składają się prelekcje ukazujące biografię i dokonania wybitnych Polaków. Tym razem Sławomir Pietras przybliży postać Karola SzymanowskiegoPATRONATY HONOROWE:


MKiDN_01_cmyk.jpeg logotyp_patronat_pion.jpeg Burmistrz Lądka-Zdroju 
                                                          Kazimierz Szkudlarek

                                                
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW:
HERB LĄDKA.jpeg Gmina logotyp-umwd_nowy.jpeg LOGO CKIR.jpeg
                   
Lądek-Zdrój


PARTNERZY I SPONSORZY:
opera_pion1.jpeg logo Uzdrowiska Ladek.jpeg logo 23 WSZUR.jpeg hotel lido.jpeg Rezydencja
                                                                                          "Victoria
"