HASŁO ZESPOŁU
„Wesoło życie nam płynie
i szybko upływa czas,
taniec, śpiew, praca, muzyka,
oj, to jest w życiu cel nasz”

Kilka słów o historii...

     W południowo- zachodniej Polsce u podnóża Gór Złotych leży wieś Skrzynka. Jest to atrakcyjna krajobrazowo kilkusetletnia wieś o charakterze rolniczym. Na nowo zasiedlana po II Wojnie Światowej ożywia się również pod względem artystycznym. Prężnie rozwija się utworzony w 1947 r. przez P. Stefanię Klucowicz „Mały Teatrzyk”., a następnie działalność artystyczną kontynuuje Koło Gospodyń Wiejskich.
     Tak oto 30 lat temu ówczesna Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich P. Czesława Paszylka zainicjowała powstanie zespołu ludowego o nazwie „Skrzynczanie”.

s6.jpeg

      Mobilizacją do jego utworzenia był ogłoszony przez ówczesne władze Miasta i Gminy Lądek Zdrój Turniej Wsi. Pierwszy historyczny dla zespołu moment to 27 maja 1978r., data pierwszego występu i pierwszego zwycięstwa. To był dopiero początek...
      Zespół ludowy, działający dziś pod nazwą „Skrzynczanki”, od trzech dekad uświetnia swoją obecnością koncerty, festiwale, przeglądy, święta ludowe. Zawsze uśmiechnięte Panie w barwnych ludowych strojach śpiewają na stadionach i boiskach szkolnych, w świetlicach i domach kultury, nie tylko w Polsce, ale także za granicą(Belgia, Luksemburg, Czechy, Niemcy).Z pieśnią na ustach rozsławiają lądecką gminę i krzewią kulturę ludową, niezmiennie od lat odnosząc sukcesy i zdobywając publiczność.
      Sołtys Skrzynki, P. Jan Miszczyński, nieustannie wspiera i dopinguje zespół, będący dumą jego wsi. Wiele z Pań osobiście namawiał do wstąpienia do zespołu, sugerując, jak ważne jest podtrzymywanie ludowej tradycji w naszym regionie. A śpiewanie dla „Skrzynczanek” stanowi ogromną wartość- kultywowanie pieśni ludowej to wspaniała zabawa, oderwanie się od  codziennych obowiązków, częste spotkania w przyjaznym gronie, a przede wszystkim możliwość żywego uczestnictwa w rozwoju wsi i gminy.

      Bogaty repertuar „Skrzynczanek” to różne programy obrzędowe(dożynki, oczepiny) i 150 pieśni dolnośląskich, krakowskich, rzeszowskich, wielkopolskich, kolęd, pieśni patriotycznych i biesiadnych. Słowa pierwszych piosenek o Skrzynce i o Lądku Zdroju tworzyła P. Wanda Kaletka, a także P. Ewelina Makowska.
Oto fragmenty najchętniej śpiewanych pieśni:
 

„Cyt, cyt, skrzypią drzwi, jaśku nie otworzę ci,
  cyt, cyt, ojciec śpi, obudzi się, będzie zły,
  cyt, cyt, szczekną psy, będą plotki w całej wsi,
  Jasiu nie zwlekaj, ojciec idzie uciekaj”

„Hen na polu za dąbrową dopadł zając zającową
  i nie pytał, i nie prosił, lecz miłośnie wytarmosił.”

„Płynie potok doliną, nad potokiem jawory,
  Jaś ze swoją dziewczyną spędzał słodkie wieczory”

„Tere fere dynki, chłopa mam ze Skrzynki.
  Śpiewam, tańczę i baluję, czasem coś mu ugotuję.
  Tere fere dynki, fajny chłop ze Skrzynki!”

„Pijcie chłopy, pijcie, kiedy wódkę dają,
  a wtedy tańcujcie, kiedy ładnie grają!”

„Gdzieś za górą i doliną, w tej lądeckiej dużej gminie
  leży mała piękna wioska, która z nazwy swojej słynie.
  Skrzynkę wszyscy dobrze znają...”

„Tylko wyjdź za miasto w pole,
  tylko wyskocz za opłotki,
  tam gdzie maki i kąkole,
  tam gdzie chodzi wiatr na plotki”

 
      Wszystkie Panie są uzdolnione nie tylko muzycznie. Interesują się też tańcem, modą, turystyką, gotowaniem i pieczeniem. Chętnie też czytają książki, rozwiązują krzyżówki i zbierają grzyby. Przygotowują ciasta i inne smakowite potrawy na imprezy okolicznościowe. A oto kilka wypróbowanych przez nasze „Skrzynczanki” przepisów:

...na przystawkę:
„Sałatka z selera naciowego”
2 pęczki selera naciowego, 3 udka wędzone, 1 puszka ananasa, imbir, 1 majonez(200g), sól, pieprz- wszystko pokroić i razem wymieszać.(Janina Ogórek)

...główne danie:
„Kaczka nadziewana cielęciną”
40-60 dkg cielęciny bez kości, 6 dkg słoniny, 5 dkg cebuli, 2 jajka 5-10 dkg bułki, wątróbka, pieprz, sól, gałka muszkatołowa, majeranek. Sporządzić nadzienie- bułkę, cebulę, wątróbkę, mięso przepuścić przez maszynkę, wymieszać z jajami, przyprawić do smaku solą, pieprzem i gałką. Kaczkę natrzeć solą , majerankiem, włożyć farsz. Zaszyć i piec w gorącym piekarniku. Podawać z ziemniakami, surówką z czerwonej lub kiszonej kapusty i kompotem.
(Czesława Paszylka)

...a na deser:
„Rogaliki waniliowe”
20 dag mąki, 21 dag masła, 10 dag posiekanych orzechów włoskich, 7 dag cukru, 10 dag cukru pudru. Mąkę połączyć z miękkim masłem i cukrem, na koniec dodać orzechy, zagnieść ciasto i wstawić do lodówki na pół godziny. Następnie rozwałkować i wycinać kwadraty, zwijać w rogaliki. Piec na jasny kolor.(Anna Bołoz)

10.jpeg
 

     „Skrzynczanki” to zespół rodzinny i pokoleniowy- matka śpiewa z córką, jak np. Panie Beata i Aleksandra Tusińskie, Janina i Sabina Ogórek, a bratowa wspiera szwagierkę, jak Panie Urszula i Barbara Michorczyk.

 s2.jpeg

s1.jpeg

s4.jpeg


Nagrody i wyróżnienia mające dla zespołu największą wartość:
- I miejsce w Turnieju Wsi w 1978 r.
- I miejsca w konkursie na palmę wielkanocną ( czwarty raz z rzędu)
- I miejsce w II Przeglądzie Zespołów Ludowych Pogranicza
- II miejsce w I Polsko- Czeskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Pstrążnej w 2005 r.
- II miejsce w Ludowej Liście Przebojów Polskiego Radia Wrocław

      Przez szereg lat „Skrzynczanki”, nie zaniedbując obowiązków domowych, rodzinnych czy zawodowych, pracowały wytrwale na swój ogromny sukces jakim jest 30 lecie działalności artystycznej !!!

  

OBECNY SKŁAD ZESPOŁU:
Boduch Mirosława
Bołoz Agnieszka
Bołoz Anna
Bunkiewicz Bernadetta
Grenda Mirosław
Kaletka Aneta
Klucowicz Maria
Markocka Danuta
Michorczyk Anna
Michorczyk Barbara
Michorczyk Urszula
Nasikajło Marianna
Ogórek Janina
Ogórek Sabina
Paszylka Czesława
Sękowska Alicja
Suchoń Jadwiga
Szczepańska Krystyna
Szczyrk Bronisława
Tusińska Aleksandra
Tusińska Beata

g1.jpeg g2.jpeg g4.jpeg g5.jpeg

g6.jpeg s3.jpeg

ZDJĘCIA ARCHIWALNE: 

18.jpeg 17.jpeg 16.jpeg 15.jpeg

14.jpeg 13.jpeg 11.jpeg 10.jpeg

4.jpeg 3.jpeg 2.jpeg 1.jpeg