W sobotę, 21. lutego odbyła się pierwsza od 1989 r. wizyta Prezydenta RP w Lądku-Zdroju. Pan Prezydent Bronisław Komorowski przyjechał celem odwiedzenia ukraińskich żołnierzy, którzy, będąc rannymi w walkach w Donbasie, przebywają w naszym mieście na rehabilitacji. Jest to już druga tura Ukraińców leczonych w lądeckim uzdrowisku. Data przyjazdu głowy państwa jest nieprzypadkowa, gdyż wydarzenie odbyło się w przeddzień pierwszej rocznicy krwawych zamieszek na Majdanie.
Konwój z Prezydentem zajechał pod zdrój „Wojciech” około godziny 14.45. Przy wejściu czekało wielu mieszkańców Lądka jak i kuracjuszy, którzy chcieli powitać głowę państwa. Pan Prezydent podszedł do ludzi, pozamieniał kilka słów. Oficjalne powitanie odbyło się przed wejściem do „Wojciecha”, gdzie na Prezydenta czekali Marszałek województwa dolnośląskiego, pan Cezary Przybylski oraz Prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole, pan Zbigniew Piotrowicz. W środku natomiast Prezydenta przyjął Burmistrz Roman Kaczmarczyk, który podkreślił, że jest to pierwsza wizyta Prezydenta Polski w Lądku-Zdroju. Następnie doszło do spotkania z żołnierzami, które trwało pół godziny. Młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat byli zaszczyceni wizytą prezydenta sąsiedniego państwa. Pan Prezydent pochwalił ich odwagę oraz wyraził swój szacunek dla patriotycznej postawy i poświęcenia w imię obrony kraju. W krótkim oświadczeniu dla ogólnopolskich telewizji zaznaczył, że pobyt Ukraińców w Lądku-Zdroju jest pięknym przykładem solidarności międzyludzkiej oraz podziękował władzom województwa dolnośląskiego, z których inicjatywy odbywa się rehabilitacja tych żołnierzy.
Na koniec Pan Prezydent, opuszczając „Wojciecha”, poświęcił więcej czasu lądczanom i kuracjuszom. Można było porozmawiać z Prezydentem, zrobić z nim zdjęcie czy otrzymać autograf. Około godziny 16.00 Pan Prezydent Bronisław Komorowski, w asyście ochrony, opuścił Lądek-Zdrój.

 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości:

Materiał video TUTAJ