ladekzjajem-baner.jpeg

Lądek z jajem.

Największa pisanka w Polsce stanęła na naszym rynku. To inicjatywa Rady Rodziców z lądeckiej podstawówki. 3,5-metrowe jajo jest największą atrakcją wielkanocnego kiermaszu, tradycyjnie o tej porze organizowanego przez szkołę. Burmistrz Lądka-Zdroju, zaproszeni Goście i Mieszkańcy mogli własnoręcznie malować na jajku, fragmenty świątecznych ornamentów.

Zabawa z malowaniem wielkiego jaja rozpoczęła się o 10 na lądeckim Rynku.

Jajo wykonane jest ze styropianu i powstało w pracowni plastycznej koło Gorzowa Wielkopolskiego. Od 16 marca było już w Ląku-Zdroju, gdzie miejscowa firma budowlana przygotowywała je w taki sposób, by można było po nim malować. Potem lądeccy artyści naszkicowali wzór, który podczas kiermaszu 28 marca był wypełniony farbami przez mieszkańców Lądka-Zdroju. Autorką projektu graficznego największej w Polsce pisanki jest Teresa Adamczyk mistrzyni w tej dziedzinie, natomiast zabytwowy Zdrój-Wojciech namalował Tomasz Szpala. Herby Lądka-Zdroju i Powiatu Kłodzkiego przygotował Zbigniew Kresowaty.

Parametry jaja:
wysokość - ponad 3,64 metra
obwód - ponad 7,9 metra
waga - ponad 240 kg

Dodajmy, że kura, która zniosłaby takie jajo musiałaby mieć 14 metrów wysokości.

Projekt "Lądek-Zdrój miasto z jajem!" powstał, aby przyciągnąć na szkolny kiermasz jak najwięcej osób. Impreza ma już swoją wieloletnią tradycję, a ozdoby świąteczne sprzedawane na stoiskach, co roku wykonywane są przez uczniów i rodziców. Całkowity dochód z kiermaszu przekazywany jest na potrzeby szkoły, m.in. na zakup telewizora do świetlicy szkolnej, czy tablic interaktywnych do nauki języka angielskiego. Również w tym roku, wszystkie pieniądze zebrane podczas imprezy, trafią na konto Rady Rodziców lądeckiej podstawówki i będą przeznaczone na potrzeby uczniów.