Do końca kwietnia 2009 r. w Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Starszego prezentowane są ekslibrisy w formie pocztówek z kolekcji Tadeusza Ortyla – muzyka, numizmaty, zbieracza znaków własnościowych, członka zarządu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w 2005 roku odznaczonego przez Prezydenta Rzeczpospolitej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Ekslibrisy, które miały chronić książkę przed nierzetelnymi pożyczającymi, coraz częściej odchodzą od swojej właściwej funkcji i robią karierę jako dzieło graficzne małej formy. Są wykorzystywane jako ilustracje książkowe, kalendarzowe i jako pocztówki. Ze zbioru Tadeusza Ortyla pochodzą ekslibrisy o tematyce numizmatycznej, ludowej, muzycznej i przyrodniczej, które zostały zamówione u autorów małej grafiki mieszkających w różnych stronach świata.
      W Galerii Muzealnej znalazły się za sprawą Anny Aleksandrowicz i jej brata Stanisława Łastówki -numizmaty i przyjaciela Tadeusza Ortyla.
      Podczas wernisażu 6 kwietna 2009 r. Pani Anna opowiadała o pasji numizmatów. Jej inicjatywa została doceniona, nie zabrakło kwiatów i podziękowań. Zrodził się też pomysł na to, by w Galerii eksponować zbiory lądeckich kolekcjonerów.

Anna Franczukowska
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego w Lądku Zdroju
9 kwietnia 2009r
.

P1110200.jpeg
P1110191.jpeg
P1110190.jpeg